1. Operacija krajnika kod deteta

    Pitanje broj: #96667

    Poštovani,

    Imam sina od 3 god i 2 meseca i već mesec i po dana je bolestan non stop. I ranije je imao problema sa krajnicima ali od leta nije bio ovako bolestan. Počeo je da ide u vrtić i sve je krenulo, čak posle 5 Penicilina dobio je upalu uha i završio sa Pancefom. I opet 5 dana vrtića i od tada bolestan, upala krajnika. Mi smo radili i ks i u redu je, brisevi su uvek u redu a doktori hoće da operišu. Mene zbunjuju doktori. Jedan stariji kaže da treći krajnik može sad da se operiše a ova dva tek sa 6-7 god, ovi drugi doktori hoće sva tri odmah da operišu, baš me to zbunjuje? Mi smo neodlučni, ne znam da li je operacija baš najbolje rešenje jer sa druge strane slušala sam razne priče da je onda put ka plućima skroz otvoren za razne viruse i bakterije, a ni tu mu genetika nije naklonjena jer ja imam astmu od detinjstva. Šta raditi, operisati i rešiti se stalnih upala, ili čekati da se možda krajnici vremenom sami povuku (ako je to moguće uopšte?) i da li operisati ako već mora sva tri ili postepeno?

    Odgovoreno: 22. 03. 2012.
    • Poštovana,

      Generalno, dete sa pune 3 godine može da operiše sva 3 krajnika ako postoji razlog - kod Vašeg deteta postoji razlog. Drugo, operacija krajnika i otvoren put ka plućima je apsolutno priča koja pripada prošlosti - danas, čak i deci koja imaju bronhijalnu astmu se savetuje operacija sva 3 krajnika ako za to postoji dobar razlog. Krajnici predstavljaju limfno tkivo koga ima još u organizmu u dovoljnim količinama i posle operacije sva 3 krajnika. Generalno, uvek se procenjuje da li je veća korist ili šteta od krajnika za dete ili odraslu osobu jer ni krajnici kao ni bilo šta drugo u organizmu nije višak već sve ima svoju ulogu.