1. Limfoproliferativna bolest

    Pitanje broj: #147638

    Poštovani,

    Uradjen mi je bris na vratu i makroskopski opis glasi: u materijalu dobijen limfni čvor dimenzija 15x15x8 mm, na preseku homogene, sivobele površine, srednje tvrde konzistencije, dobro ograničen. Pločice i kalupi 1-2. Patohistološki nalaz: uvećan limfni nodus poremećene građe. Ćelije infiltrišu okolno masno tkivo. Prisutne su brojne mitoze. Nalaz bi mogao da odgovara limfoproliferativnoj bolesti. Potrebno je pacijentkinju uputiti u referentnu ustanovu radi dalje ihh dijagnostike u institut za patologiju u Beogradu, Dr Subotica 1. Molim Vas za odgovor o čemu se ovde radi, pošto se ja ne razumem. Da li je nešto ozbiljno? Pozdrav.

    Odgovoreno: 13. 07. 2016.

Komentari na pitanje: #147638

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 13. 07. 2016.

      Poštovana, kao što je rekao patolog potrebno je uraditi imunhistohemijsko bojenje preparata koje će omogućiti da se bolje razlikuju ćelije i tako omogućiti preciznu dijagnozu. Dakle, bez dodatnog pregleda nije moguće precizno reći šta je razlog uvećanja limfne žlezde. Može da bude tumor ali i neka druga oboljenja limfnog tkiva. Pozdrav!