1. Lečenje upale krajnika

    Pitanje broj: #114553

    Poštovani,

    Imam problema sa upalom grla, krajnika, i to već tri godine. Bolovao sam i liječio se od zatvorenog tbc-a, upale pluća. 9 meseci sam pio lijekove. Prestao sam sa terapijom 28. 02 ove god. U 8. mesecu 2012. imao sam upalu krajnika, pio sam antibiotike. 11. meseca 2012. opet upala krajnika i opet antibiotici. Sada imam treću upalu koja nikako da prođe. Prvo 7 dana antibiotici, 3 puta na dan, pa 10 dana dva puta na dan i sada sam dobio još za 7 dana tri puta na dan. Uglavnom Penicillin v-ratiopharm 1, 5 mega. Doktor mi je rekao da ne moram operisati krajnike ali se ja bojim, mislim da je to previše antibiotika. Prije sam pio pretežno dva do tri puta godišnje. Prije ove zadnje upale sam vadio iz krajnika nekakve bijele čepiće koji su mi stvarali jaku bol i kad ih povadim bol prestane. Ne znam čega da se pazim, ne jedem sladoled već par godina, ne pijem ništa hladno i gazirano kao i alkohol. Često perem ruke i koristim sredstvo za dezinfekciju ruku.

    Odgovoreno: 03. 04. 2013.
    • Poštovani,

      Beli čepići koje ste vadili iz kripti krajnika se zovu detritus (čine ga izumrle ćelije, bakterije, virusi. . . I ima neprijatan miris i ukus) i nemaju veze sa akutnom bakterijskom upalom krajnika koja bi se lečila antibioticima jer oni predstavljaju hroničnu upalu krajnika što znači da je jedino rešenje tog problema operacija krajnika. S obzirom na tbc pluća potrebno je utvrditi da li postoje uslovi za bezbednu operaciju krajnika jer se akutne upale krajnika uspešno leče antibioticima (ako postoje).