1. Lečenje holesteatoma

    Pitanje broj: #101399

    Poštovani,

    Kad se pojavi holesteatom, zbog čega je došlo do bolesti i da li postoji trajno rešenje? Odgovor, porebna je operacija ne prihvatam, jer lično sam uveren da za to nema leka. Trenutno imam problema sa ravnotežom i bojim se za svoj život, kažu da može da ode na mozak, da ti se iskrivi lice. Inače znam coveka koji je zbog holeastoma isto prošao više operacija, da bi mu izvadili sve iz uha i za samo 1 god opet isto, kaže opet curi. Molim za savet.

    Odgovoreno: 23. 06. 2012.
    • Poštovani,

      Na žalost, iako je postojanje hronično oboljenje srednjeg uva poznato od kada postoji čovek, do danas nije poznat tačan urok nastanka holesteatoma kao ni ostalih oblika hroničnog zapaljenja uva, već je sve još uvek na nivou pretpostavki. Što se tiče lečenja horonične upale uva, sa ili bez holesteatoma, odgovor Vam je poznat - to je neki od oblika timpanoplastike ili najčešće radikalna trepanacija slepoočne kosti. Iako nije tumor, holestatom se ponaša lokalno agresivno i može da se širi dalje čak i do lobanjske jame. Da li je problem sa ravnotežom vezan sa holestatomom i hronično obolelim uvo, to ne mogu da Vam kažem na osovu vašeg opisa. Dakle, jedini pravi savet je hiruško lečenje ali tek posle maksimalnog smirivanja gnojne sekrecije. Naravno pre operacije uvek se uradi skener temporalne kosti i ostala potrebna ispitivanja. Moj vam je savet da ne gubite vreme tražeći alternativne načine lečenja ali ako to ipak želite, savete morate da potražite na nekim drugim adresama.