1. Komplikacije nakon operacije holesteatoma

    Pitanje broj: #97617

    Poštovani,

    Pre 6 godina operisan mi je holesteatom. Za ovih 6 godina, osim povremenih upala, koje se brzo zaceljuju Marocenom i Gentamicinom, nisam osećao nikakve posledice. Zanima me da li postoje eventualne, isprva nevidljive komplikacije, koje se i posle 6 godina mogu javiti, i da li je to uho slabije (uslovno rečeno, da li je manje otporno) u odnosu na ovo drugo, sa kojim nikada nisam imao problema. Inače, živim najnormalnije, i nisam imao većih problema osim gore navedenih.

    Odgovoreno: 07. 04. 2012.
    • Poštovani,

      Holesteatom može da se javi ponovo i zato je potrebno da idete redovno na kontrole kod Vašeg doktora. Hronično zapaljenje uva sa holestatomom znači da je to uvo biološki manje vredno i da je povremena sekrecija (ako ste na to mislili kad ste pomenuli Marocen i Gentamicin), posledica te urođene biološki manje vrednosti srednjeg uva (ili manje otpornosti, kako ste vi rekli), a ne nečega što je stečeno npr. prehlada ili slično.