1. Kako i čime smanjiti stvaranje cerumena?

    Pitanje broj: #115663

    Poštovani,

    Kako i čime da održavam higijenu ušiju kako bi smanjio stvaranje cerumena?

    Odgovoreno: 02. 05. 2013.
    • Poštovani,

      Uši se peru vodom i brišu isključivo peškirom. Najvažnije je da se ne koristite štapiće za uši i da shvatite fiziološke ulogu cerumena.
      Cerummen stvaraju žlezde koje se nalaze u koži slušnog hodnika i sastoji se od masnih substanci i izumrlih ćelija kože i bubne opne.
      Uloga cerumena se ogleda u čišćenju i podmazivanju bubne opne i kože ušnog hodnika kao i sprečavanju infekcija.
      čišćenje ušnog kanala se obavlja eliminisanjem izumrlih ćelija od centra bubne opne ka zidovima slušnog hodnika odnosno ka otvoru slušnog hodnika. Zajedno sa cerumenom, odstranjuju se i čestice prešine.
      Podmazivanje sprečava isušivanje svrab kože slušnog hodnnika zahvaljujući masnoj komponenti cerumena.
      Utvrđena je i određena antibakterijska aktivnost cerumena za neke vrste bakterija i gljivica.
      Višak ušne masti može da napravi čep koji zatvori slušni hodnik i privremeno dovede do konduktivnog smanjenjag sluha. Samo u ovom slučaju je potrebno ispiranje cerumena koje se radi u zdravstvenoj ustanovi jer je postojanje male količine cerumena vise nego korisno za zdravlje ušnog kanala.
      Koliko često je potrebno ispiranje? Na ovo pitanje nema univezalnog odgovora jer je to krajnje individualno: za nekoga svakih 6 meseci, za nekoga svake druge godine dok neki ljudi nikada ne ispiraju uši u toku čitavog života.