1. Jaka upala grla i uha praćena poremećajem centra za ravnotežu

    Pitanje broj: #116318

    Poštovani,

    Reč je o mojoj mami. Pre više od mesec dana (sredina aprila) su joj počeli problemi sa grlom - jaki bolovi i problemi prilikom gutanja (hrana i piće su se vraćali). Lekar opšte prakse joj je prepisao 5 injekcija Penicilina. Penicilin nije pomogao, a ona je poslata kod orl lekara koji je konstatovao jaku upalu grla i sinusa i edeme u grlu i sinusima zbog čega nije bilo mogućnosti da joj se klasičnim orl pregledom lepo vidi celo grlo ni sinusi. Nije poslata ni na kakve druge analize već joj je prepisan Eritromicin (antibiotik) i neki lek protiv alergije. Kutija Eritromicina nije pomogla - ona je i dalje imala jake bolove grla i sinusa (ništa od lekova protiv bolova nije pomagalo) i desilo se da je za vreme praznika oko 7 dana bila bez ikakve terapije (čekala na pregled lekara). Tri orl lekara su je pregledala i konstatovala isto- jaku upalu sa edemima zbog kojih nisu mogli lepo da joj vide grlo ni sinuse. Posle svega ovoga prepisane su joj 3 injekcije kortikosteroida koje su smanjile edeme a zatim je lekar konstatovao da pored upale grla i sinusa ona ima i infekciju i upalu srednjeg uha, bubne opne i unutrašnjeg uha (nju su u međuvremenu počele i uši da bole). Prepisan joj je antibiotik Kalcin i sprej za nos Rinofluimucil. Ni ova terapija nije pomogla. U međuvremenu joj se stanje pogoršalo - pored jakih bolova za koje ništa ne pomaže njoj je zbog upale unutrašnjeg uha oslabio sluh i poremetio se centar za ravnotežu (ne može sama da hoda). Nema ni apetita- ima mučnine i oslabila je 10 kg za mesec dana. Sada su joj prepisane injekcije Longaceph (aktivna supstanca centriakson) - prima duplu dozu od 2g i koristi Operil (0. 05% sprej za nos - rastvor za odrasle) i za sada ni ovo ne pomaže (primila je 3 duple doze). Molim ako neko može da mi odgovori na pitanja: 1) osim klasičnog orl pregleda koje bi analize ona mogla da uradi? Napominjem da ona ništa drugo nije radila. Da li bi vredelo da joj se sada uzmu brisevi (posle toliko lekova) ? Da li bi vredeo neki snimak- koji? 2) ako nije bakterijska infekcija već virusna da li bi to mogli da pokažu brisevi sada i kako se virusne infekcije tog tipa leče? 3) u kojim slučajevima i kako se upale srednjeg i unutrašnjeg uha hirurški leče i da li se to radi u našim zdravstvenim ustanovama? Molim za savet i pomoć.

    Odgovoreno: 22. 05. 2013.
    • Poštovana,

      Prvenstveno - skener sinusa jer će se tu videti cela orl regija i zbog edema u larinksu treba uraditi i stroboskopiju. Podrazumeva se laboratorijske analize - kompletna krvna slika sa trombocitima i leukocitarnom fomulom i biohemijske analize krvi sa crp-om kao markerom inflamacije. Zbog vrtoglavice je potrebno uraditi ispitivanje sluha i ravnoteže.