1. Dijagnoza otosclerosis

    Pitanje broj: #108511

    Poštovani,

    Otorinolaringolog doktor mi je dao dijagnozu Otosclerosis susp. Kakva je to bolest uha i kako se leči? Koliko je uspešno lečenje?

    Odgovoreno: 24. 11. 2012.
    • Poštovana,

      Otoskleroza je bolest kod koje je jedna od tri slušne koščice (stapes ili uzengija) fiksirana i zato ne može da se prenosi zvuk pa se sluh pogoršava i na kraju uvo postaje potpuno gluvo. Operacija se sastoji u tome što se ta nepokretna koščica izvadi i umesto nje se stavi zamena (stapes proteza). Odmah posle operacije se čuje u skladu sa tim kolika je bila kohlearna rezerva tj. Odlično pod uslovom da se nije čekalo predugo i da nije nastalo i senzorineiuralno oštećenje sluha. Dakle operacija je uspešna i danas se radi u totalnoj anesteziji što prestavlja komfor za pacijenta.