1. Beli sadržaj u krajnicima

    Pitanje broj: #110747

    Poštovani,

    Imam pitanje vezano za moje krajnike. Imam 24 godine i pre 5, 6 godina sam imao jaku anginu koja je dugo lečena i verovatno loše. Posle nje su mi krajnici oštećeni i u rupicama. Imao sam kasnije nekoliko angina ali su uspešnije lečene injekcijama. Krajem 2009. sam upućen na vma jer sam imao jaku upalu krajnika i trebalo je da ih operišem, ali mi je tamo rečeno da moram prvo operisati devijaciju, što sam i uradio. E sad, lekar koji me je operisao mi je rekao da bi trebao i krajnike, a lekar koji mi je zakazao operaciju nosa mi je rekao da kad budem operisao devijaciju i ako ne budem imao više od 2 angine godišnje nema potrebe za operacijom. Ja od te operacije bukvalno nisam bolestan bio a kamoli grlo. Rupice i dalje imam iz kojih na svakih par dana cedim malo nekog belog sadržaja koji veoma neprijatno mirise, znači godinama. Interesuje me Vaše mišljenje u vezi operacije pošto znam da oporavak nije ni malo naivan kod ljudi za razliku od dece i da li ako ne operišem mogu da napravim gore sebi? Grlo me nikad ne boli niti slično.

    Odgovoreno: 05. 01. 2013.
    • Poštovani,

      Ipak treba da operišete krajnike zbog beličastog sadržaja (detritus koji se sastoji od bakterija, virusa, izumrlih ćelija itd. Neprijatnog mirisa i ukusa) koji se svakodnevno skuplja u rupicama u krajnicima. Sve to ukazuje da su krajnici izgubili svoju koristnu ulogu i da je sada veća šteta koji oni mogu da naprave (potencijalno - peritonzilarni abces ili gnojna angina u trenutku kada sebi ne možete da dozvolite 7 ili 10 dana da bolujete). Moj savet je da krajnike ipak treba operisati ali ne kao hitno već onda kada budete imali minumum 3 nedelje za oporavak. Što se bolova tiče, oni se uspešno rešavaju adekvatnom terapijom analgetika i posle tolikih angina koje ste pregurali, operacija je praćena sa malo više bolova ali to je poslednji put u životu.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #110747

    • Sara Stankovic 23. 07. 2023.

      Poštovani, već dva dana imam čudan osećaj sa desne strane grla, kao neko peckanje i neprijatan osećaj pri gutanju. Na desnom krajniku imam nekoliko beličastih tačkica i neprijatan miris i ukus u ustima i pri gutanju. Unapred hvala na odgovoru.