1. Oštečene slušnog živca

    Pitanje broj: #151277

    Poštovani,

    Htela bih prvo da Vam izložim svoj problem i da se konsultujem sa Vama u vezi daljih koraka koje treba da preduzmem i da li bi kod mene nešto moglo da se preduzme u smislu oštećenog sluha koji se desio u poslednjih mesec i po dana. Vreme sam gubila zbog nemogućnosti zakazivanja u Domu Zdravlja u unutrašnjosti izauzetih termina. Naime, pokušaću da objasnim problem ukratko i poslaću neke izvesštaje. Iz Užica sam pa je i to razlog što ću vam prvo ovako napisati. Naime, dugo godina sam imala vertigo i osećala nestabilnost. Bila sam na pregledu 2014. u centru za sluh i ravnotežu u Beogradu. Tada mi je sluh bio sasvim u redu, konstatovan benigni pozicijski vertigo i svi ostali nalazi uredni. Posle toga sam radila i magnetnu rezonancu (ali to sam više zbog migrene koju imam 15 godina i isto postoje dve lezije u levom čeonom delu što je karakteristika za migrenu, ispitali su i karotide i sve je u redu). Nekoliko godina me mučio vertigo, čak i gubitak ravnoteže, uzimala sam Betaserk po preporuci doktora i radila vežbe, repozicijske manevre. Od prošle godine više nemam vertigo, ali posle jednog prelezanog virusa u februaru sam osetila kao da imam neki čep u levom uhu i kao da slabije čujem, kao kad za vreme kijavice imam zaglunulost uha. Posle par meseci neprolaženja, otišla sam kod orl lekara misleći da treba da mi se očisti uvo. Međutim, na audiometriji doktorka je ustanovila da mi je sluh oslabio ali neznatno i dijagnoza je lakosenzorineuralno oštećenje. Prepisala mi je Urutal, 3 meseca da ne bi dalje progrediralo slabljenje sluha. Pila sam tri meseca pomenuti lek. Sledeća tri meseca ga nisam pila i nije bilo nikakvih promena u tom periodu. Od pre mesec, mesec i po, osećam kao da još slabije čujem. Zuji mi u uvu stalno i jako mi smeta buka. Radim u školi, pa svaki decibel više kao da mi projektuje buku u glavi. Čim je negde glasnija muzika, ja prosto pritiskam uvo jer mi jako smeta buka. Moram još nešto da napomenem, poslednjih godinu i po dana imala sam propade u predelu zuba sedmice u donjoj vilici sa desne strane. Stomatolog je prvo sumnjao na neku vrstu neuraglije, ali kad je uradjen ortopan video je da je koren u lošem stanju i da je zub za vadjenje, što je i uradjeno. Posle tri meseca postoji dalje problem žiganja i probadanja u tom delu, više u vilici, sa iste strane gde je problem sa uvom. 24. februara sam bila opet kod orl doktora i on se iznenadio kako je sluh drastično opao. Pitao me da li je bio neki akustični šok u medjuvremenu. Ja sam se setila da sam bila na jednoj proslavi gde mi je zvučnik bio veoma blizu uha a muzika preglasna, i da mi je sledeća tri dana zvonilo u uhu, ali se kasnije malo smirilo. Naime, na izveštaju piše gubitak na 4khz je 75 db, dijagnoza je tinitus h93, surditas sensorineuralis unilateralis. Doktor mi je rekao da tu ne može mnogo šta da se uradi. Da probamo sa Optimum b kompleksom i Aminalon forte 750 mg dva meseca. Ja se bojim da mi sluh još više ne ode, a i sad mi sve stvara nervozu, smeta mi buka u školi, zuji mi u uvu, slabije čujem pa se naprežem stalno i jako me deprimira ovo stanje. Da li može išta da se učini u ovom slučaju? Da li postoji pomoć, ako ne, da li postoji neki slušni aparat koji je vrlo mali i ne vidi se kad je u uhu.
    Molim Vas za savet i mišljenje. Veoma me ovo porazilo.

    Odgovoreno: 07. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Nažalost oštećenja slušnog živca su najčešće trajna. Vaš ukupni sluh je dobar i Vama ne treba nikakav slušni aparat. Jedina stvar koja se mora uraditi, s obzirom na višegodišnju istoriju bolesti, je ponovo magnetna rezonaca sa osvtom na levi ponto-cerebelarni ugao.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #151277

    • Zdravo, molio bih za pomoć, radio sam čišćenje levog uha ali zujanje je ostalo. Dijagnoza je blokirana eustahijeva tuba i upala sinusa. Trenutno pijem euroforte ali ništa bolje. Šta da radim? Hvala.

    • Mom sinu je dijagnostikovana ova dijagnoza: Tonalna audiometrija:afekcija sluha na 4kHz desno 75dB, levo 40 dB. Molim Vas objasnite mi šta to znači i kako se leči. On je duže vreme išao na idpiranje ušiju u Medic. Crntar, da bi ga tek posle uputili u bolnicu na ORL i tamo mu ovo konstatovali. Molim Vas objasnite mi da li i kako se to leči, jer nije dobio nikakvu terapiju. Hvala.

    • Poštovani doktore imam problem sa ravnotežom kao lelujanje. Pijem Betaserc duže vreme jer dijagnoza desnog uha Menojer, a u levom švanom na slušnom živcu 2×3mm. Šta da radim. Pozdrav!

    • Imam menijer na desnoj strani,  pijem Betaserc. Imam zanošenja.  Sta da radim?

    • Tinitus....neko vreme zuji jako u usima,stvara mi konfuziju bila sam kod orl,radilo audijetriju,levo uho malo losoje reagovalo,al opet nista,dali mi opet orl na vma...prosto.vise ne.znam sta da radim?

    • Snežana Topić 12. 08. 2018.

      Molila bih vas za savet. Imala sam savršen sluh, na oba uva. Prošle nedelje sam bila 5-6 minuta izložena izuzetno jakoj klimi, u prodavnici, dok sam čekala u redu. Sutradan je počelo probadanje, najpre u jednom, zatim i u drugom uvu. Još uvek sam čula. Grejala sam uši i stavljala ulje prva dva dana. Sutradan sam otišla kod svog lekara, isprao mi je uši i prepisao klacid 500 mg i kapi cetraxal plus. Koristim ih već 4 dana, ali nikakvog poboljšanja nema. Čujem sve kao ispod vode, i samo u neposrednoj blizini. Plašim se da sam zakasnila sa odlaskom lekaru. Šta mi je činiti? Hvala.