1. Tumačenje rezultata - eho srca

    Pitanje broj: #165168

    Molim vas da potumačite sledeći Eho srca mog oca koji je 1952. godište: Leva komora je urednih dimenzija šupljine, EDV/ESV 105/21ml, redukovane globalne kontraktilne funkcije, EF oko 50% hipertrofičnih zidova, oko 13mm u dijastoli, hipokineza apikalnog segmenta inferiornog septuma, inferiornog i alteralnog zida, prednji zid hipokontraktilan u srednje i apikalnom segmenu, na mitralnom utoku dijastolna disfunkcija drugog stepena. Leva komora urednih dimenzija 37mm. Mitralni aparat deluje uredno, trag MR. Aorta u korenu urednih dimenzija 33, zalistak deluje trolisno, uredne funkcije. Desne šupljine deluju uredno, trag TR, PASPm 20mmHg. Perikard bez izliva.

    Hvala unapred!

    Odgovoreno: 08. 12. 2019.
    • Na osnovu eha srca moze se zaključiti da Vaš otac ima najverovatnije povišen krvni pritisak duže vreme koji nije dobro regulisan. Ima sistolnu snagu srca oko 50% što je donja vrednost normalne snage i pojedini delovi leve komore se ne kontrahuju dobro (to može biti i posledica blažeg preležanog infarkta srca ili preležani upalni proces) i ima zadebljele zidove leve komore 1,3 (normalne dimenzije su (0,9 do 1,1)).

      Treba pacijenta detaljno pregeledati i uzeti dobru anamnezu pa čak i odgovarajucu labaratiriju (pre svega funkciju bubrega) i onda postaviti dijagnozu i dati odgovarajuću terapiju.

      Mr sci med dr Slobodan Gajic

Komentari na pitanje: #165168

    • Dobar dan, možete li mi pogledati rezultate eho srca ima nekih poremećaja ali mi doktor zbog nekog razloga nije objasnio o čemu se radi. Inače rezutati su nakog terapije Statinima koju nisam dobro podneo. Hvala.

    • Poštovani, molim Vas za mišljenje.

      Aorta normalnih promera/30/nema promena. Aorta valvula trolisana, zalisci ocuvane sepracije/19/ Leva komora blago dilatirana LVDd 49,LVDs 31, normalne debljine zidova i septuma do 8. Ef 67 %, nema segmentnih ispada u kinetici. Leva pretkomora širine do 34mm. Mitralni kuspisi su lako fibrozni, protok sadrzi trivijalnu reg. Desno srce nije uvećano, nema plućne ht. Preko trik.zaliska se regristuje standardna regurgitacija, SPDK uredan. Perikard ne raslojava, nema izliva. Apikalno se nalazi sira priraslica.

      Takođe je rečeno da se čuje šum. I imam tahikardiju već par godina, koristim Presolol.

    • Poštovani, imam 53 godine. Možete li protumačiti moj nalaz eho srca? Pre par dana sam imala jak anginozni bol, a pre toga, pre oko godinu dana. Nalazi su: La 28,Ao asc 31,IVS 7,5,zz 5,5,EDD 53,ESD 42,TAPSE 25,EF 60%,AV trolistan

    • Dobar dan,sta znaci registruje se trag pr tapse 24 mm? Hvala

    • Kazite mi molim vas,da li su u redu ovi rezultati?to su rexultati od moje sestre.AO 27,LA 28,RV 40,AV1,1ms,MV 0,7,TV 0,5,PV,0,9,TAPSE 20,SPDK 40mm,EDD 45,ESD. 28,VS 1,ZZ 0,9 FF 70,00 %,MR+,TR+,PR+ARMolim vas odgovorite!Hvala!

    • Molim vas za mišljenje o nalazu UZ mog supruga koji je pre 2,5 meseci imao alarmantno stanje sa edemom pluća. Širina aorte 29 Leva pretkomora 55 Leva komora: EED 57 ESD 40 Septum dijastola13 zadnji zid dijastola 13 EF% 65 Zaključak: Normalne dim.Lk, koncentrične hipertrofije zidova,očuvane globalne sistolne i regionalne funkcije. Leva pretkomora uvećana, MV lako voluminozni, MR 1+. Aorta urednog dijametra. AV sklerotična, uredbe funkcije. Desne srčane šupljine u granicama normale, TR u tragu, SPDK normalan. Perikarda bez izliva. Unapred se zahvaljujem jer nam je jako bitno dali će moći da se odobri operacija pupčane kile koja je baš velika.

    • Dejan stefanovic 07. 06. 2021.

      AO 30,LA 27,RV23,AV 17,EDD 51,ESD 33,VS7,ZZ7 EF 64. REZULTAT EHO SRCA

    • LA34mm,Ao20mm,DV 20mm,IVS11mm,ZZ8 mm,LVEDd 44 mm,LVESd 24 mmmEF 67 %, perikacd uredan sa lakim sistolnim raslojuvanjem od 3 mm iza DV i LV.MV sa lakim MR, TV sa lakim TR, SPAP 34 mm Hg molilo bih da dte vase misljenje EHA srca...pozdravljam vas