1. Eho srca kod preskakanja srca

    Pitanje broj: #165180

    Poštovani, bila sam kod kardiologa zbog povremenog preskakanja srca i osjećaja treperenja. Napravljen je ultrazvuk srca pa vas molim za pojašnjenje i da li imam razloga za strah.

    COR: akcija srca ritmična, tonovi naglašeniji, nema pat. šumova RR 123/70 mmHg EKG: sinusni ritam 84/min UZV: LVD44 LVS28 LA31 AO29 IVS9 SLSV 8 EF 68% Normalne dimenzije srčanih šupljina. Uredna sistolička i dijstolička funkcija lijeve klijetke. Valvularni aparat morfološki uredan. Naglašena pokretljivost mitralnih kuspisa sa lakšim mitrlnim prolapsom. Dopplerom se reg. mitralna regurgitacija I-II užeg mlaza bez uvećenja lijeve pretklijetke. Prisutna i trikuspidalna regurgitacija V-1,92m/sec PG 14,9mmHg

    Odgovoreno: 08. 12. 2019.
    • Na osnovu vaše anamneze vidi se da imate problema sa poremećajima ritma srca (preskakanje srca i treperenje). Ono što ne znamo je koliko imate godina i da li se te tegobe javljaju u miru ili naporu. Kolega je napravio kardiološki pregled sa EKG i Eho srca gde se moze doći do zaključka da Vi imate blagi prolaps mitralne valvule koji je čest kod ženske populacije (Marfanov syndrom - visoke osobe tanke sa velikim rasponom ruku visoko nepce u sustini poremećaj vezivnoga tkiva) i koji predstavlja urodjenu srčanu manu. Tegobe te bolesti počinju izmedju 20 i 40 godine života i pored navedenih Vaših tegoba može se pojaviti i bol u grudima kao i vrtoglavice. S obzirom na tegobe one takodje mogu biti vezane i za druge bolesti pre svega slabiju ishranjenost srca kod starije populacije ili prelezani mioperikarditis ako ste skorije imali neku jaču prehladu.

      Šta je poenta: Uradi Holter EKG 24 h i na osnovu svega dati odgovarajuća terapija. Vi za sada jedino ne smete profesionalno da se bavite sportom i da radite test opterećenja. Vaša dijagnoza je trenutno Prolapsus valvule mitralis blažeg stepena jer je regurgitacija mala. Ne treba da imate strah, ali treba završiti započete preglede i dati terapiju.

      Mr sci med dr Slobodan Gajic, internista kardiolog

Komentari na pitanje: #165180

    • Maja Vuckovic 08. 12. 2019.

      Hvala na odgovoru. Nisam napomenila, imam 36 godina i majka sam dječaka od 9 godina. Prije par godina sam napravila ergometriju i nalaz je bio dobar. Naime smetnje koje osjetim, budu u mirovanju i možda kad se uzrajam oko nečeg. Da li mogu dobit infarkt od te dijagnoze ili nešto. Idem na pilates 3x tjedno pa me zanima da li mogu nastavit. Hvala

    • Maja Vuckovic 08. 12. 2019.

      Hvala na odgovoru. Nisam napomenila,imam 36g i majka sa djecaka od 9g. Prije par godina sam napravila ergometriju i nalaz je bio dobar. Naime smetnje koje osjetim,budu u mirovanju..i mozda kad se uzrajam oko neceg. Da li mogu dobit infarkt od te dijagnoze ili nesto..