1. Vakcina pneumo 23

    Pitanje broj: #86094

    Poštovani,

    Imam dečaka koji sad ima 25 meseci. Sa nepunih godinu dana se prvi put razboleo (do tada nismo imali bukvalno nikakvih problema). Dijagnoza je bila hiperaktivne bronhije, sa čim se još uvek borimo. Prošle jeseni je krenuo u vrtić i do decembra je više bio bolestan nego što je išao. Početkom decembra, nakon loše dijagnoze u Tiršovoj ("nije to ništa inhalirajte ga na fiziološki rastvor") nakon dva dana je dobio upalu pluća. Bili smo 10 dana u bolnici, nakon čega smo nastavili sa terapijom iz bolnice, Pulmicort inhalacije ujutro i uveče naredna 3 meseca. Posle te upale pluća imao je problema samo sa alergijskim kašljem. Po izlasku iz bolnice pio je Immuno sirpu za decu. Na internetu sam pronašla informacije o vakcini pneumo 23 pa me interesuje da li bi bilo korisno da mu dam?

    Odgovoreno: 09. 08. 2011.
    • Poštovana,

      Vakcina protiv pneumokoka kao i hemofilus influence (uključena u obavezne vakcinacije) je apsolutno ok. Potrebno je proveriti stanje trećeg krajnika jer je često tu problem zbog slivanja sekreta. Alergijski kašalj ne postoji jer je dete alergično na nešto (utvrđuje se alergo testom) ili nije alergično. Takođe, bilo bi korisno i uraditi alergo test ali to tek posle prethodno predloženih intervencija.