1. Upotreba Seretide diskus i Singular lekova

    Pitanje broj: #112486

    Poštovani,

    Doktorka mi je prepisala Seretide diskus 100 i Singular 10 sa dijagnozom bronhijalne astme. To koristim tek mesec dana, mada sumnjam da ja imam astmu, ali ok. Imam hroničan sinusitis i koristim Avamys sprej za nos. Da li je to mnogo kortikosterida u moj organizam, apotekari me upozoravaju da ih nikako ne koristim, a meni su neophodni. Šta da radim?

    Odgovoreno: 15. 02. 2013.
    • Poštovana,

      Naravno da nije. Samo Vi koristite terapiju koju ste dobili i naravno javite se Vašem lekaru na dogovorenu kontrolu. Singulair je antagonist leukotriena i nema nikave veze sa kortikosteroidima dok seretide sadrži flutikason propionat a Avamys sadrži flutikason foroat koji su najmoderniji kortikosteroidi sa minimalnom resorpcijom u krvtok što znači da je mogućnost sistemskih neželjenih efekata prsaktično zanemarljiva kada se lekovi koriste po dogovoru sa nadležnim pulmomlogom i otorinolaringologom. Inhalacioni i intranazalni kortokosteroidi predstavljaju najmoderniji i najefikasniji način lečenja rinosinusitisa i bronhijalne astme jer dospevaju direktno na mesto gde su potrebni i na taj način nema sistemskih neželjenih efekarta odnosno supresije nadbubrega.