1. Rinitis u trudnoći

    Pitanje broj: #112365

    Poštovani,

    U devetnaestoj nedelji trudnoće sam. Imam problem sa curenjem iz nosa, zatvorenim nosem, kijanje koje je neprekidno (čak i u toku noći), svrab očiju i ušiju. Sve moguće sprejeve sam probala i ne pomažu, čak i elekricni inhalator u nadi da će mi pomoći. Mesecima već ne mogu normalno da dišem. Ne spavam normalno zbog suvog grla. Pre trudnoće nisam imala probleme. Inače sam zdravstveni radnik i planiram da odradim alergo test jer mi generalno ništa ne pomaže. Šta mi Vi predlažete u slučaju da je alergija i koji alergo test da uradim?

    Odgovoreno: 12. 02. 2013.
    • Poštovana,

      Ako niste imali probleme pre trudnoće vrlo je moguće da se radi samo o rinitisu izazvanom hormonskim promenama koje se normalno dešavaju u trudnoći (slično postoji u pubertetu i u menopauzi, hipertireozi i, hipotireozi) što znači da posle porođaja sve tegobe će da nestanu. S obzirom da ste tek u 5 mesecu potrebno je da se naoružate strpljenjem. Fiziološki rastvor za toaletu nosa možete da koristite u neograničenim količinama apsolutno bezbedno. Takođe i u obliku inhalacija. Ako uradite alergo test na inhalacione alergene javite rezultate (mala verovatnoća da test bude pozitivan) .