1. Jak produktivan kašalj

    Pitanje broj: #107960

    Poštovani,

    U maju ove godine, u toku noći imao sam jak kašalj sa ispljuvkom u trajanju 15 minuta. Sutradan opet, i desio se posle 30 minuta kašlja ispljuvak sa jedva vidljivim tačkama krvi. Samo jedan ispljuvak posle njega ništa. Sutradan bolovi u grlu, krajnici, sinusi zapečeni. Prepisan Panklav. Bio sam pušač i tada prekidam pušenje. Svi simptomi nestaju. Prolazi maj, april, jun, jul, avgust. Krajem avgusta iznenada počinjem da pušim ponovo, do tada nisam pušio, i to za veče, dva tri sata pola kutije. Ujutru produktivan kašalj sa obilnim prozirnim ispljuvkom. Propušio sam definitivno ponovo. Počinje i produktivni kašalj u trajanjima dnevno po jedan napad od 20 minuta. Nos zapušen uredno. Nazalno slivanje i iskašljavanje sadržaja iz sinusne šupljine na usta, ne kroz nos. Posle dvadeset dana takvog kašlja jedna hemoptizija. . Strah panika. Odlazak kod doktora. Panklav 10 dana, dg upala grla. Popijem Panklav, ne poboljšava se stanje. Produktivan kašalj i dalje, ispljuvak isti, obilan, proziran. Kašalj traje po 15-20 minuta u napadima, nekad posle jela obično u podne i popodnevnim časovima kada dođem sa posla. Prosvetni sam radnik. Opet krv, hemoptizija. Jedna, druga posle dva dana, posle tri i treća. Pušenje na minimumu 2 cigarete dnevno, ponekad ni jedna. Odlazim kod doktora. Pulmolog rendgenski snimak uredan, slušaljnj pluća stetoskopom bo, uredno. Bris nosa, grla analiza sputuma sve bez bilo čega. .Preporučuje se Hemomicin 500 mg tri dana. Popijem, ništa bolje, sinusi isto zapušeni produktivan kašalj. Odlazim kod orl zbog nazalnog slivanja, jaka upala sinusa, pretpostavka izazvana alergenom, hronična. Pancef deset dana. Pa kontrola. Pušenje na 1 cigaretu dnevno. Na kontroli sinusi bolji, nema krvi u nosnoj školjki. Nastavak Aerius, od pre je prepisan Nasoneks sprej za nos, i Mukoplant sirup za ovaj kašalj. Svaka čast. Dok sam pio Aerius, med izaziva šlajm, i gušenje. Svrab nosa, osećaj da je otekao. Noću peckanje usana, osećaj da "bride" i da su natekle. Uz Mukoplant nema hemoptizija, ispljuvak izleće ponekad ne kontrolisano. Iskašljavanje sekreta na nakašljavanje. Napadi kašlja dva tri dana, prestane dva dana. Ne pušim. Javlja se bol (ili sam ga umislio od straha) u predelu grudne kosti. Kao nelagodnost više nego bol, jedva primetan a stalno prisutan. Ponekad blagi žig od kosti na sredini ka desno ili levo. Osećaj prisutan od kada pijem Mukoplant. Ponekad kašalj glasniji iz grla. Sekret lako izvacujem. Sekret je u svo ovo vreme postao kada ga nemam dva dana treći dan proziran sa primesama, braon zelenkastim tačkicama, koje su ustvaru gušći sekret u tom sekretu. Izgleda kao neki mravnjiak, desetak tačkica i to ima samo u jednom do dva ispljuvak, retko tri. Posle proziran, beo, ponekad žućkast. U svo vreme javila se posle Pancefa temperatura jedan dan, 37, 1 i proliv, trajao proliv tri dana, jedva ga zaustavio sa nekim kapsualama. Opet se javila danas temperatura 37, 4 kada sam došao sa posla, u zagrejanu prostoriju, trajala tri sata i bez bilo čega popijenog sama spala ispod 37. Ponekad zbog nekih tegoba čoveka uhvati strah i panika, i pored odrađenih analiza. Strina, specijalista me savetuje da uradim bronhoprovokativni test, i spirometriju, da se razluči da li je astma ili alergija. Ja nekako po internet dijagnozi za sada mogu da lupim da ima neke veze sa pušačkim hroničkim bronhitisom, kašalj je i izazvan sa naglim počinjanjem pušenja, najteži je i bio kad sam pušio.  Molim i Vas za savet, i ja sam bio temeljan i opširan, dajte i Vi neki savet.

    Odgovoreno: 15. 11. 2012.

Komentari na pitanje: #107960

    • Postovani , u vasim problemima i tegobama prepoznala sam sebe, naime renovirali smo kucu punu budji i sve je krenulo odatle, uradite anti candida IgG ,IgM, candida mannan antigen , Anti Aspergillus Igm, IgG , Galactomanan anrigen , Beta D-Glukan test . Gljivice budji Aspergillus mogu sve to da vam naprave a naprabile su upravo i meni .Takodje krv u ispljuvku, takidje, kasalj zeleno zut ,sluzav nekad , belicast . Tu antibiotici ne pomazu , daju se antimikotici , azoli itd....Svako dobro.

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 01. 01. 2013.

      2 do 2, 5 litra tečnosti svakog dana (čaj, voda i sok) i 10 dana fluimucil šumeće tbl. 600 posle večere. Što se tiče osećaja knedle u grlu, potrebno je da popričate i sa psihologom ili psihijatrom.

    • Postovana, posle duzeg vremena da dodam stanje. Alergo testom utvrdjena alergija an grinje, pulmolog predpostavlja uz sve to da je gerb. Inace novi laringitis acuta kao i upala glasnih zica. Nova th. Klindamicin 6 dana, adrianol kapi 6 dana, marocen kapi 6 dana, claritine 1 mesec, kalcijum 200 mg 1 sumeca dnevno 1 mesec, natrijum klomogrikat 20 mg kapi u nos 3 puta po tri kapi u svaku nozdrvu mesec dana, posle ispijenog antibiotika i antibiotskih kapi alvesco sprej mesec dana, kontrola za mesec dana. Inhalacije 3 dana, pa posle pet dana opet tri dana, pantenol i urbazon 20 mg. Th za gerb nolpaza 20 mg dva puta dnevno pola sata pre obroka. Bisolvon kapi na svoju ruku pijem 3 puta na dan 4mg. Sve ovo pijem, produktivan kasalj je ubrzo nestao. Pojavilo se knedla u grlu uz stalni sekret, ujutru zilav, belicast, sa zelenkastim komadicima 7 dana. Sada samo belicasto proziran, zelatinast, posle jela skuplja se cas ispod cas iznad jednjaka. Tesko se izbacuje uz malo nakasljaja i hraka. . . Nadam se da se privodi muka kraju. . . Vase misljenje???

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 10. 12. 2012.

      Samo nastavite sa terapijom koju već uzimate.

    • Dg. Rhinosinusitis crhonica, rhinopharingitis crhonica. . . Aler. Na bronhoskopiji izrazeniji kapilarni crtez sluzokoze grla gore, srednje levo. . . . Kad sam pio pancef, malo se poboljsalo, sada pijem panklav, sprej rinofluimucil, kapi marocen, kapi natrijum kromoglikat, sisam tablete lysobact, pijem sirup mucolpant i dosta caja. Produkt se smanjuje u kaslju i iskasljavanju, sputum postaje gusci i belicast, skoro beo. . . Ima ga manje. . . Cesto se desi u prostorijama sa isusenim toplim vazduhom i nocu osecaj kao da je grlo suvo i nadrazaj u grlu. . . Recimo kad udjem u autobus sa hladnoce, ili kad udjem u zagrejan stan. . . . Sa hladnoce. . . .

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 30. 11. 2012.

      Javite se da se utvrdi da li krv možda potiče iz zadnjih delova nosa.

    • Hvala doktorka. . Bio sam na ispitivanju, najbolji centar za plucne bolesti (u zlu netrebao) institut u s. Kamenici. Hvala bogu rendgen uredan, nalazi sputum, krv uredni. Ct pluca odlicno cak i bez bronhiektazija. Bronhoskopija sve uredno, bez neke infekcije. Dg haemoptizije ostaju i bronhitis acuta. Izbegavanje pusenja i alergena. Savetuje se alergotestiranje, mada ne mora da znaci da je odatle. . . . . .

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 23. 11. 2012.

      Za to je potrebno uraditi alergo test (između ostalog jedan od alergena je i buđ) i ako se ne utvri alerija onda je sve to bilo slučajno.

    • Hvala puno. . . Javio sam se i pokrenuo dalju pretragu. . . Za sada sam dobro i samo imam produktivni kasalj. Imam pitanje opet za vas, da li budj moze da izazove ove teskobe i koliko je to opasno. Prosle godine u sobi u kojoj sam spavao bilo je dosta budji u jednom cosku, celom i po plafonu. Produktivni kasalj je poceo kada sam otprilike cistio budj. Nestao kad je ona ociscena i preko leta. Pojavio se intezivnije uz duvan, ali je i budj ila prisutna. Hvala. . Pozdrav.

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 18. 11. 2012.

      Potrebno je da se javite nadležnom pulmologu i otorinolaringologu.

    • Već 15 dana ne pušim. . Sinoć sam opet imao hemoptiziju u tri ispljuvka uzastopna, u trećem kao da nestaje, manje nego u prva dva. . . Strah i panika jer je prusutnost krvi veca u odnosu na sve hemoptizije do sada. . . Nalaze sam uradio jutros, odma ujutru posle hemoptizije. Swve u najnormanijim granicama, sedimentacije, hemoglobin, leukociti, koagulacija, sve najnormalnije. . . ??? Molim za komentar. . . Od čega i zašto se javlja. Nisam imao skoro 20 dana hemoptiziju.