1. Česta upala uha kod deteta

    Pitanje broj: #111688

    Poštovani,

    Imam devojčicu od petnaest meseci koja ima problema sa nosićem i ušima. Imala je tri upale uha za dva meseca, s tim da joj je nosić curio dva meseca. Uradili smo bris i ustanovili streptokok bakteriju, taman smo to zalečili izbila je nova upala posle 20-tak dana. Da napomenem dete smo ispisali iz bebi-box verzije vrtića, međutim opet je dobila upalu uha. Naš doktor insistira na ugradnju cevčica? Moje pitanje je da li je to rano za takav zahvat i šta da činimo dalje, dete je baš zivahno i dobro podnosi sve terapije do sada?

    Odgovoreno: 29. 01. 2013.
    • Poštovani,

      Bez pregleda je teško odgovoriti šta je najpametnije raditi. U svakom slučaju, Vi možete da pratite da li dete spava sa otvorenim ustima (ako spava sa cuclom ne može da se prati jer dete uvek po malo diše na usta) i, treba dete vakcinisati protiv pneumokoka jer ta vakcina nije uvrštena u spisak obaveznih antibakterijskih vakcina za decu kao što je hib (hemofilus influence) a zajedno sa hemofilusom je najčešći uzročnik upala ušiju.