1. Bronhoskopija

    Pitanje broj: #122353

    Poštovani,

    Moj otac se u poslednje vreme žali na bolove u ramenima. On je 1938. godište, sad nije pušač već 8 godina ali je pre toga pušio bar 45 godina. Odlaskom kod lekara i raznim ispitivanjem dobio je nalaz za ct a koji glasi: mekotkivna masa donjeg lobusa desnog plućnog krila (odgovarala bi t2a stadijumu). Dve sitnomrljaste lezije i dva mikronodulusa u donjem lobusu desnog plućnog krila. Blag vezikulobulozni emfizem pluća. Predloženo mu je da ide na bronhoskopiju no on ne pristaje na to verovatno iz straha jer je u našoj porodici u poslednjih par godina umro, deda, stric, brat od raka pluća. Naravno da se i ja plašim za svog oca i zato pitam stručno lice tj. Vas šta je dijagnostikovano.

    Odgovoreno: 16. 11. 2013.
    • Poštovani,

      S obzirom da opis skenera pluća zvuči ozbiljno (plus porodična predispozicija za malignu bolest pluća) najvažnije je otići na bronhoskopiju jer dijanoza postavljena na vreme omogućava adekvatnu terapiju koja sačuva glavu. Niko nije umro zbog bronhoskopije već samo zbog odlaska kod lekara kad bolest bude u odmakloj fazi. Danas većina karcinoma pluća otkrivena na vreme i lečena po savremenim protokolima predstavlja praktično izlečivu bolest.