1. Ožiljak na plućima

    Pitanje broj: #158399

    Pre dva meseca preležao sam bakterijsku upalu pluća, na kontroli posle mesec dana, lekar je bio zadovoljan oporavkom levog plućnog krila, koje je bilo upaljeno, ali postoji ožiljna promena levo u nivou aortnog luka. Kod mene nema umaranja, apetit mi je normalan, ne osećam nikakva probadanja. Imam povremen kašalj, sa normalnim ispljuvkom. Posle te kontrole nije mi prepisana nikakva terapija. Da li taj ožiljak može da bude problem?

    Odgovoreno: 13. 02. 2020.
    • Vrlo često velike (masivne) upale pluća mogu ostaviti ožiljne promene iza sebe. Ono što bi trebalo uraditi je da se za 6 meseci naparavi isti snimak jer postoji mogućnost da organizam sam smanji ožiljak, Ili će ožiljak ostane isti. Ukoliko se ožiljak povećava to bi bila intikacija za skener. Ja pretpostavljam da se to neće desiti. Nema razloga da se brinete, ovo stanje ne zahteva terapiju i organizam će sam izaći na kraj sa ožiljkom. Jedno što treba da se uradi jeste kontolni snimak za 6 meseci.

Komentari na pitanje: #158399

    • Poštovani, imam jedno pitanje. Posle preležane jedne upale pluća, godinu dana nakon toga dobio sam koronu. Opet sam lečen od uplae koja je na snimku pluća bila vidiljiva. Naknadnim odlaskom na CT koji sam uradio privatno, poneo sam i snimke prve i druge upale sa RTG, da bi se ispostavilo da je ta upala zapravo neki ožiljak kako su meni objasnili od prve upale. Tada su mi dali neke tablete koje sam pio da mi se ti upalni ožiljci smanje. Pošto živim u maloj sredini i imamo jako puno doktora koji su otišli, interesuje me kakve su to tablete koje su mi dali da pijem bile? Posle te terapije sve je nestalo.

    • Zanima me što je to paranhim nodus na pluima veličine 6 mm. Riječ je o starijoj osobi od 71 godina i mora na operaciju krvnih žila. Bio je ma ct-u i doktor mu je napisao kontrolu za 12 mjeseci, mora li prije ići na kontrolu ili je to povezano sa tim žilama? Ostali nalazi uredni. Hvala.

    • Fibromikronodularne fokalne pulmonalne lezije laterobazalno levo. U preostalom plućnom parenhimu ne vidi se fokalne lezije ni zone konsolidacije. Može te mi objasniti, to je izveštaj specijalistu. Hvala.

    • na levom pluvnom krilu vidi se stano telo dokto mi je rekao da to do sad nije video molim sta to moglo biti jos sam u bolnici kl centar

    • Posle vađenja desnog plucnog krila pre 2 ipo god. još uvek ima često kratkotrajni bol na rezovima.Sta raditi. Hvala

    • Patim od post kovid sindroma i imam maglu mozga pa sam vas htjela pitati da li sinusi mogu izazvati tu maglu mozga osjecam pritisak na lijevoj strani nosa i na obrazu pijem i antidepresive za tu maglu ali non stop osjecam pritisak tu na licu da li bi trebala mozda pregledati sinuse i na neki nacin ih pokusati izlijeciti ovaj dr gabriels deblokator sinusa da uzmem

    • Da li upala sinusa moze da izazove maglu mozga kod mene npr osjecam pritisak na lijevoj strani obraza kod nosa i tacno osjecam neki pritisak da li to moze da izazove i umanjenu koncentraciju

    • Poštovani, Prilikom snimanja pluća ustanovljen mi je pored obostrane upale kalcifikovani mikronodus(kažu da je od orelezane upale pluća)Šta je to kalcifikovani mikronodus, da li treba da brinem,i da li treba da odem na neke dodatne preglede.

    • Poštovani, nakon prelezane korone u novembru prošle godine (nije potvrđena testom,već kasnijim nalazom antitela u januaru) kada sam imao te respiratorne tegobe i infekciju sa temperaturom od 37,5 dva dana, posle mesec I više dana trajanja tegoba konstatovana mi je jaka upala pluća na desnom pluća krilu,lečena mesec dana sa više jakih antibiotika.Nakon toga konstantne tegobe i prisustvo respiratorne infekcije,suvog kašlja i bolova u predelu desnog grudnog koša,probadanje i zatezanje.Skener pluća u februaru otkrio 2 mikronodularne promene do 3 mm upravo na desnom krilu fibrozne etiologije.Povremeno pogoršanje tegoba i konstatno prisustvo tog bola,probadanja I zatezanja na desnoj strani i dalje traju.Iako su povremeni nalazi u redu,sumnjam na ugroženu arhitektoniku desnog pluća krila,kao posledicu konstantnog trljanja nadjenih fibroza o tkivo plućne i maramice grudnog koša,što konstantno proizvodi i iritaciju samih pluća i zapaljenja tkiva.Da li je ova dijagnoza moguća i kako da precizno potvrdim ili negiram tu mogućnost, a kako se eventualno leči navedeni problem,da li postoji hirurško ili neko drugo rešenje pošto mi je osetno smanjen kvalitet života .

    • U zadnje 4 god prelezao sam dve upale pluca,prva 2017 god. sa iskaslavanjem krvi (bio sam veliki pusac) bez bilo kakvih drugih simptoma, Nakon svih pregleda Spirometrije, CT Bronhoskopija prepisani su mi antibiotici i toje bilo to. Pre god dan sam imao opet upalu pluca sa visokom temeraturom,drhtavicom,znojenjem suvim kasljem(COVID 19 nisam bio testiran)? tada su mi u Bolnici uradjeni opet svi testovi kao gore gde su neke stvari analizirane i nakon 7 dana boravka u bolnici i primanjem antibiotika u venu otpusten sam kuci. Pokusavam da zivim zdravo,ostavio sam cigare idem na trcanje do 10 km vozim Bicikl 20 km i vise ali opet nekako se ne osecam kao pre upale pluca, imam veliki strah od nekih tezih plucnih oboljenja, idem redovno na preglede pluca i nevodno sve je ok ali opet je veliki strah u meni! Znojim se strasno puno i jako lako se prehladim, kako ojacati imuni sistem i kako isterati strah iz mene?

    • Pneumonia non specificata j 189 je dijagnoza posle izlaska iz bolnice i prelezane covid 19. Tata je posle snimanja dobijo ovu dijagnozu tako stoji u papirima. Jel je Pristina i dalje zapalenje pluca? Sta raditi dalje i najbolje za ozdravljenje?? Hvala!🙏❤️