1. Tumačenje rezultata očnog pregleda

    Pitanje broj: #150651

    Poštovani,

    Bio sam na očnom pregledu, rezultati su sledeći: Vod, vos 1.0 tou 14 mhg stero vid uredan kolori vid uredan pp orto cover test orto, motlitet b. O. Ppc 4 cm spl ou: uredan nalaz fou: pno jasno ogranicena, ekskavirana desno c/d 0.5 levo c/d 0.4, ekskavacija centralna, makuzla i krvni sudovi b. O. Dijagnoza: excavatio pno. Komentar lekara je da je sve u redu, ali vidim da ima dijagnoza. Ovo je bio redovan pregled zbog posla, inače nemam nikakvih problema sa vidom i ako već 15 godina radim za računarom. Molim Vas da mi kažete da li je sve u redu sa ovim nalazom.
    Hvala i pozdrav

    Odgovoreno: 05. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Vidna oštrina i očni pritisak su iz priloženog uredni. Dijagnoza koja je navedena ne postoji kao dijagnoza, to je oftalmološki znak koji može ukazati na moguće postojanje glaukoma.
      Ekskavacija, ili ti laički rečeno udubljivanje očnog živca, može često biti i normalan nalaz, obzirom na velike eksakvacije. Kod Vas je potrebno uraditi oct pno (odnosko skener očnog živca kojim bi utvrdili da li je nervno tkivo koje sačinajva živac u fizioloskim granicama) kao i kompijuterizovanu perimetriju odnosno pregled vidnog polja.
      Da li neko u porodici boluje od glaukoma?

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #150651

    • Poštovani, da li možete da protumačite nalaz oftalmologa. Inače sam bila na preventivnom pregledu. Nalaz: Potrebno uraditi dnevu krivu VOD: 1.0 VOS: 1.0 TOD: 18mmHg TOS: 16mmHg FOD: PNO kružna, jasno ograničena, c/d 0.5 Predeo makule b.o. FOS: PNO kružna, jasno ograničena, c/d 0.5. Predeo makule b.o. Oftalmolog je pominjao nešto oko očnog živca, da je previše aktivan ili tako nešto, to nisam razumela, i da treba da merim više puta u određenom razmaku očni pritisak, da se isprati.

    • Poštovani, šta znače rezultati: ROD:0,2 sa -1,5=-0,50/155=1,0 ROS:0,1 sa-2,0=-0,50/180=1,0 Ref(s.z.)OD:-1,5=-0,50/155 OS:-2,25=-0,50/40. Hvala.

    • Poštovani, dete uzrasta 8 godina je bilo na oftamološkom pregledu. Dete se žalilo da ga bole oči i primetila sam da žmirka dok čita nešto ili gleda tv npr. molim Vas ako možete da mi protumačite nalaz. Unapred hvala. U prilog Vam šaljem izveštaj.

    • Bila sam pre par dana prvi put kod oftamologa, pa me zanima kakav mi je vid. Možete li mi odgovoriti? Pozdrav.

    • Dijagnostički nalaz: VOU=1.0 TOU=N8dig) FOU:PNO u nivou okoline retine i jasnih granica, krvni sudovi -b.0, makule -b.0 Da li biste mogli da pi protumačite ovaj nalaz? Hvala unapred.

    • Poštovani, nalaz verkice 13 godina je sledeci VOD 0.9 VOS 0.9 TOD20mmHg, 23mmHg.22mmHg TOS 26mmHg, 23mmHg.26mmHg ROD +0.50 Dcyl ax 90 ROS + 0,75 Dcyl ax 90 OPTICKAE MEDIAE providne OU FOD PNO=C/D=0.5-0.6,k.s=b.o,macula=b.o PP ortoph CT exoph alt. MOT b. o PPC 9cm DG OU Glaucoma in obs ADTYMATISMUS HYPERMETTOPICUS CONC. H 52.2 OCT Van granice normale DG OU glaucoma juvenil. H. 40.0. Moja majka je operisala glaukom i sa muževljeve strane imamo genetike poz.

    • Poštovani, zamolila bih Vas za pomoć. Na levom oku mi je dioptrija -3.5, a na desnom -5. Desno oko ima "gore na 11h fokalnu hiperpigmentaciju, malo istanjenje sa kondenzacijom vitreusa na 2.30h, deranzman RPE mikrocisticno izmenjena od 8-11h, u ostalom delu bez ruptura i pratecih degeneracija". U 8om mesecu sam trudnoće i nemam precizan odgovor da li je moram da se porodim carski ili može prirodno. Šta je preporuka?

    • Postovani, moj sin je bio ne redovnom pregledu kod oftalmologa radi upisa u prvi razred. Nalaz je sledeci VOD 0.8-0.9 I VOS 0.8-0.9. Uputili su nas dalje na institut. Mozete li mi reci sta znace ovi parametri? Unapred zahvalna.

    • Poštovani,

      Možete li mi objasniti šta znače sledeće oznake koje su mi napisane na oftalmološkom izveštaju:

      PP orto CT orto PPC 3 cm MOT TBUT OU ROD ROS TOD TOS

      Veliko Vam hvala unapred!

    • Poštovani, Pre svega hvala Vam na izdvojenom vremenu. Moja svekrva (69 god) ima tegobe i želim da čujem Vaš savet i mišljenje. Naime, pre nekih mesec ipo-dva su joj se pojavile mušice u vidnom polju desnog oka koje se pomeraju i nestanu. Inače godinama nosi naočare za blizinu. Na prvom pregledu kod oftalmologa, 09.02.2023., piše sledeće: VOD: 0.7 nk VOS: 0.7 nk TOD: 18mmHg TOS: 19mmHg Sp OD:CV: po koji opacitet Sp OS: - FOD: PNO: bo, cid-0.6, fund hyper gr i macula ref FOS: PNO: bo, cid0.8-0.9, fund hyper gr i macula red ref, po koja druza Th: Vitrex 1x1.  Na drugom, kontrolnom, pregledu, 08.03.2023.: VOD: 0.4-0.5 nk VOS: 0.7 nk TOD: 31 mmHg TOS:19-20mmHg Sp OD: - Sp OS: - FOD: - FOS: - Th: Sol Glaumol 0.5% 2x1, Vitrex 1x1. Na trećem, takođe kontrolnom, pregledu, 14.03.2023.: VOD:- VOS:- TOD: 21 mmHg TOS:17mmHg Sp OD: - Sp OS: - FOD: PNO: bo, eksakavacija cid- 0.8-0.9, peripapilarna atrofija, fund hyper gr i macula bo FOS: - Th: Sol Glaumol 0.5% 2x1, sol Xalatan 1x1, Vitrex 1x1. Hvala još jednom

    • VOD= 0,5 VOS= 0,3 PP: orto Motrilitet: b.o. Kolorni vid: - mala papila

      Hvala unapred.

    • Astigmatizam jak,-4,sfera porasla na -3 za par meseci,da li se kod nas radi skleroplastika ili operacija astigmatizma u njegovom slučaju. Šta mislite o tome,dete ima 8god. Oštrina vida sa naočarima 0.8

    • VOU/o.8/3m Pp orto Ct orto PPC 4 do 6 cm FOU/Bo S.M.O Da li nesto nije u redu sa vidom. Dete od 4 godina je u pitanju. Unapred zahvalan. Milan

    • Mogu li dobiti objašnjenje,dijag;H260 Vod=0,4 vos=1,0 Tod=14 Tod =14

    • Postovani,

      Mozete li mi objasniti sta znaci dobijeni rezultat na oftamoloskom pregledu: PNO nesto nejasnih granica na 6h desno i na 12h levo? Unapred hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav, Danijela

    • Poštovani, dete od 2 godine je bilo pre nekoliko dana na oftamološkom pregledu jer smo primetili "bežanje" levog oka ka nosu u poslednjih 2-3 nedelje. Izveštaj kaže: VOD (B): sc 0.7 VOS (B): sc 0.3

      VOD (D): sc 0.5 - 0-7 (Wright chrat 3m) VOS (D): sc ?

      IOP - TOD: 11mmHg TOS: 11mmHg

      Refrakcija u cikloplegiji: ROD: +6.25+0.75/093 ROS: +7.50+0.75/070

      Retina: OD: makula/ks: normalni OS: makula/ks: normalni PNO: OD: jasnih ivica c/d 0.1 OS: jasnih ivica c/d 0.1 DgOU: Anisometropia. Astigmatismus hypermetropicus. Esotropia intermitens pp OS. Terapija: korekcija naočarima + zatvaranje desnog oka 2-3h dnevno.

      Samu dijagnozu i vrednosti sam rastumačila, zanima me kolikom napretku smemo da se nadamo uz pretpostavku da ćemo biti apdolutno disciplinovani i dosledni u sprovođenju propisane terapije?

      Unapred hvala.

    • Postovani doktore, utvrdjen mi je glaukom, ocni pritisak je dobar (15mmHg) i sve, osim:

      PNO desnog oka: c/d = 0,7/0,8 sa gubitkom NRO temporalno i dole PNO levog oka: c/d = 0,5/0,7 sa gubitkom NRO temporalno

      Vidno polje o. dex: MD -1,6 dB pocetna promena Vidno polje o.sin: MD -1,53 dB uredan nalaz

      Za oba oka jos pise: ugao otvoren(shaffer 3), uskudna pigmentacija

      Nosim meka sociva, -2,5 desno i -1,5 levo oko. Sa 4 godine operisala razrokost. Imam 30 godina, trudna 7 meseci (drugo dete), prvi porodjaj-prirodni, 2018te godine. Bez terapije za glaukom zbog trudnoce.

      Nije mi jasno koliko i gde mi je vidno polje osteceno odnosno zivac?

      Srdacan pozdrav Jelena

    • Postovani,da li mi mozete protumaciti rezultate ocnog pregleda deteta.Juce smo bili na pregledu,dete je dobilo naocare.Pa me interesuje koliko je vid ostecen i da li se moze popraviti nosenjem naocara.Hvala

    • Mozete li mi reci sta znaci “PNO uzdignut nazalni rub, makula urednog refleksa, krvni sudovi urednog toka i kalibra”. Da li postoji razglog za brigu?

    • Poštovani, zanima me šta znači dijagnoza St.post contusionem bulbi o.sin,Myopia parva.ou, ERM.o.sin VOD -0,3cc-0,8? i VOS-0,1 nk TOD-16mmHg TOS-13mmHg. FOS Retina bleda,istanjena na mestu,hiperigmentovani lucni oziljakna 1 h,naglašen veliki krvni sudovi horoide?

    • Mozete li mi objasniti ovaj nalaz? Hvala VOD 0.4 sa -1.00x20=1.0 VOS 0.3 sa -1.00x5=1.0 TOD/S 13mmHg

    • Možete li mi pojasniti rezultate za dete od 6 godina:

      VOD: 0,6-0,7 sc VOS: 0,7 sc Primarni polozaj: T orto Caver test: orto Motilitet: uredan P.P.C: 6 cm.

      Unapred zahvalan.