1. Lečenje glaukoma u trudnoći

    Pitanje broj: #149668

    Poštovani,

    Koji lijek je terapija izbora za liječenje glaukoma u trudnoći? Po preporoci oftalmologa terapija Xalatan-om se prekida po saznanju o trudnoći ili se lijek mijenja u prekoncepcijskom periodu, kad žena planira trudnocu?

    Odgovoreno: 12. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Izvinite na ovako zakasnelom odgovoru, ali obzirom da trudnoća traje 9 meseci računam da nije kasno. Sa kapima se kompletno prestaje za vreme trudnoće jer gotovo sve kapi imaju dokazana neželjena dejstva za vreme trudnoće. Jedino alfa agonisti su relativno sigurni za vreme trudnoće ali i njihovo korišćenje se ne savetuje već praćenje i eventluano laser ukoliko se primeti progresija bolesti. Ponovite kompijuterizovanu eprimetriju odnosno pregled vidnog polja i oct na 3, 6 i 8 meseci. Kada poredimo nalaze istog, ako primetimo progresiju savetujemo terapiju laserom.