1. Virusni enteritis sa povišenim jetrinim enzimima

    Pitanje broj: #143321

    Imam 42 godine. Oko Božića sam 2 do 3 puta imala crijevnu ili želudačnu virusnu infekciju sa temperaturom, slabošću, mučninom i povraćanjem. Malo me boljelo u trbuhu i sa desne strane iznad pupka, pa sam napravila krvnu sliku: osnovna krvna slika u redu, sedimentacija 12 (4-24), crp 4,8 (0-5), lipaza 26, amilaza 61 (23-91), amilaza u urinu 507, bilirubin 7, 2 (3-20), alkalna fosfataza 65 (54-119), AST 35 (8-30), ALT 41 (10-36) i GGT 18 (9-35). Dakle povišeni su mi AST, ALT i amilaza u urinu? Mogu li te vrijednosti biti povišene nakon crijevne viroze? Prekjuče sam ponovila krvnu sliku, jer mi je zadnjih par dana muka i osjećam slabost. Krvna slika je odlična (radila i masnoće u krvi, hormone štitnjače) ali AST i ALT su i dalje viši. AST 41 (8-30), ALT 55 (10-36). Zabrinuta sam. Nemam bolove u trbuhu. Upravo sam popila klavocin budući sam odstranila madež, a koristim još fevarin (pola tablete) i trazodon za spavanje. Može li neki od tih lijekova utjecati na jetrene enzime? Ultrazvuk abdomena je rađen prije 3-4 mjeseca, bio je ok.

    Odgovoreno: 05. 03. 2016.
    • Poštovana,
      Na upotrebu lekova, koji se metabolišu preko jetre, jetra može da reaguje na više načina. Uobičajeno, način je, što veća uzeta količina, veća je i moguća šteta, a može i tzv. idiosinkratski da već na malu količinu reaguje burno. Po vašem opisu moguće je da imate i jatrogeno, tj. lekovima izazvano, oštećenje jetre. Najlakše i najsigurnije je, isključite sve sumnjive supstance koje uzimate i napravite kontrolu posle nekoliko nedelja.