1. Povratak tegoba nakon trojne terapije protiv helikobakterije

    Pitanje broj: #141915

    Posle mnogobrojnih tegoba saznao sam da imam helicobacter pylori, te pio trojnu terapiju 7 dana. Kako su mjeseci prolazili osjećao sam se bolje. U zadnjih 3 dana se opet osjećam lose. Sve je počelo kao noćno znojenje od kojeg nisam mogao jedno veče spavati. U stomaku mi je prisutna težina nakon jela, podrigivanje, otežano disanje. Osjećam se nekako malaksalo, čudno. Helicobacter mi je otkrivena preko krvi prije 4 mjeseca. Šta mi vi preporučujuete da uradim, taj privatni doktor koji mi je otkrio helikobakteriju, rekao je da je ista izlječena bez ikakvog naknadnog testa? U mom kraju ne postoji izdisajni test. Da li mogu ponovo putem krvi prekontrolisati prisustvo helikobakterije? Da li je moguće da mi se bakterija vratila? P. S nakon popijene terapije prije 4 mjeseca mi je većina problema prestala, sem slabe erekcije te nekog čudnog nepodnošenja vjestačkog svjetla.

    Odgovoreno: 20. 11. 2015.
    • Poštovani,
      Kontrola izlečenja Helicobacter pylori se radi po završenoj terapiji (i dobrom subjektivnom osećanju), uvek tzv. izdisajnim testom, a ne preko krvi. Obično se po uspešnoj eradikaciji (izlečenju), smetnje ne javljaju bar 2 godine, no to ne mora biti u vašem slučaju. Druge smetnje koje navodite u poslednjoj rečenici vašeg pitanja, ne bi trebale biti ni u kakvoj vezi s predhodnim problemom.