1. Terapija GERB i hiatus herniae

    Pitanje broj: #139550

    Radio sam ukupno 4 gastroskopije. Sve je počelo pre tri godine kada sam počeo teže da gutam, tako da sam u februaru ove godine imao intervencije na orl gde su mi pročišćavali jednjak. U istom momentu sam radio gastro pregled gde mi je konstatovan GERB gr. C i mala želudačna kila. Posle drastične promene ishrane uz upotrebu Nexiuma 40 mg (jutro-veče) i Gastroperidona, narednih tri meseca nisam imao nikakvih tegoba. Posle prestanka terapije pojavio se blag bol u gornjem delu jednjaka (gornji sfinkter). Obavio sam nekoliko orl pregleda gde nisu konstatovani nikakvi problemi u grlu. Ponovo sa radio gastroskopiju u junu ove godine gde mi je konstatovan GERB gr. A i klizajuća hiatus hernia ventriculi i hronični gastritis. Jednjak je prolazan. Sluznica glatka i sjajna. U regiji prelaza se vidi iritacija sluznice i direktni znaci hiatus hernie 2 cm. Želudac diskretno kaskadiran. Nabori su pravilni, a sluznica diskretno eritematozna. Pilorus je deformisan, edematozan, insuficijentan i prolazan. Bulbus i duodenum uredni. Terapija koju sam dobio je Nexium ili Emanera 20 mg šest meseci i Gastroperidon. Bol u jednjaku nije prestao, samo je nekad slabiji, a nekad jači. Pokušao sam sa raznom vrstom ishrane i ne mogu da utvrdim šta mi smeta i da li je hrana uzrok problema. Samoinicijativno sam uzeo Nexuium od 40 mg jednom dnevnom, ali tegobe ne prestaju i stalno imam problem sa bolom koji je nekada jačeg intenziteta dok nekada ne mogu da gutam kako treba i osećam kao da mi hrana ne prolazi ili da mi zastaje uglavnom u gornjem delu jednjaka. Krvna slika mi je odlična. Imam bakterije u mokraćnom kanalu zbog kojih pijem antibiotike i vitamine. Ne pijem alkohol i ne pušim, samo je povremeno prisutan stres. Da li da nastavim sa Nexiumom dva puta po 40 ili postoji neka druga terapija?

    Odgovoreno: 19. 08. 2015.
    • Mislim da bi vam koristilo i drugo mišljenje. Sve što ste do sad uradili je u skladu s važećim pristupom (dijagnostičkim i terapijskim) vašoj bolesti, a tvrdite da nekog većeg efekta nema. Otiđite sa svom dosadšnjom medicinskom dokumentacijom na pregled kod nekog drugog gastroeterologa.