1. Tegobe povezane sa celijakijom

    Pitanje broj: #143364

    Nakon dijagnostikovane celijakije (test krvi, biopsija) i nakon toga dvomesečne stroge dijete, nove analize krvi su pokazale da je sve u redu sa vitaminima, enzimima jetre i pankreasa, f-kalprotektinom, opštim nalazima krvi. Takođe novi ttg-iga test je pokazao normalne vrednosti (gluten) . Međutim ja i dalje osećam vrlo jake svakodnevne bolove u predelu pupka (blago levo) i naduvenost već dugih 6 meseci. Jedino nekih 2 do 3h pred defekaciju osetim smanjenje bola i do posle defekacije, iako sam probao da izbegavam laktozu u mlečnim proizvodima i mnoge druge namirnice na određeni period. Da li bi mi mogli dati neki savet, šta bih mogao preporučiti doktorima od novih pretraga? Njihovo mišljenje da trebam čekati oporavak mojih creva.

    Odgovoreno: 05. 03. 2016.
    • Poštovani,
      Celijakijom se ne bavi veliki broj lekara. Obratite se u nekom velikom kbc i odlazite povremeno tamo na kontrole. Smetnje i tok koji navodite, uglavnom spadaju u uobičajni način ispoljavanja. Dijeta je presudna (izbegavanje glutena, što i sami znate nije baš uvek lako i uspešno)