1. Nizak nivo gvožđa i hemoglobina u krvi

    Pitanje broj: #139497

    Imam 67 godina. Nekoliko meseci unazad imam nizak nivo gvozđa u krvi kao i hemoglobin koji je ispod 100. Specijalista interne medicine mi je prepisao Heferol, ali i nekoliko analiza. Evo rezultata: 1. CEA 5,2, 2. CA 19-9 18.9 3. FOB test pozitivan. Da li FOB test obuhvata skrining malgnih promena ili utvrđuje prisustvo krvi u izmetu? Da li je to krvarenje porekla ulkusa želuca, duodenuma, polipa kolona ili hemoroida? Inače, ne osećam nikakve simptome.

    Odgovoreno: 19. 08. 2015.
    • Niske vrednosti feremije (gvoždja u krvi) zaslužuju da se pažljivo analiziraju. Test na okultno krvarenje koji ste uradili, ako je pozitivan kao kod vas - u stvari i ne znači mnogo. To je vrlo osetljiv test, te lažno pozitivni nalazi su česti iz mnogo razloga.
      Da bi bili sigurni za početak se pregleda i donji i gornji deo digestivnog trakta (kolonoskopija i gastroskopija), a kod osoba ženskog pola je potrebno uraditi i ginekološki pregled, a ukoliko se ne nađe uzrok i pregled kod hematologa.