1. Uticaj ishrane na neredovnu stolicu

    Pitanje broj: #145042

    Pre skoro dva meseca sam uradio kolonoskopiju, na kojoj mi je rečeno da imam dužinu debelog creva za skoro tri čoveka. Imam neredovnu stolicu, jednu u više od deset dana. Nije mi nađeno nista osim produženih creva (izrazito dugačak kolon). Imam i nadivanje stomaka, bolove u donjem delu i celom stomaku praćenom velikom nadutošću. Da ne koristim neke čajeve i gorku so, ne bih imao ni po dvadeset dana stolicu, U ishrani najviše koristim ovsene pahulje, seme lana, malo hleba, krompir uopšte povrće i voće. Redovno pijem psilijum vezels, jedem najvise od voća jabuke, dok meso i mesne proizvode retko kada konzumiram. Pri radu kolonoskopije, pukla mi je vena podlaktice, u kojoj je bila braunila, prilikom okretanja na stranu. Interesuje me šta da primenim i koje mi doktore preporučujete na VMA, ili uopšte u Beogradu ili Pančevu? Da li se braunila mogla videti na skeneru celog tela (unutrašnjih organa)? Kako bih mogao videti gde se nalazi?  Na koji način i šta raditi sa produženim crevima. Ps. Neredovnu stolucu imam više od deset godina.

    Odgovoreno: 12. 03. 2016.
    • Poštovani,
      Dolihokolon kako ga Vi opisujete "za 3 čoveka" nije bolest nego stanje kod mnogih ljudi i ukoliko je praćeno i hroničnim opstipacijama, rešava se upravo tako kako ste opisali, higijensko dijetetskim režimom (konzumiranje hrane s dosta ostataka + kretanje + čuvanje prirodnog refleksa za pražnjenje creva). Povrtemeno se može pomoći i klizmama, portalakom (oko 3 kašike svakog drugog dana) .
      A ta priča o polomljenoj i zaboravljenoj braunili koja tobože luta po organizmu - spada u domen neverovatnosti.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #145042

    • Zakazana mi je CT enterografija.Redovno uzimam xeralto 20 mg.Pored pripreme koja se odnosi na ishranu i pražnjenje creva,da li moram da redukujem i uzimanje ovog leka par dana pre snimanja