1. Kamen u žučnoj kesi, operacija

    Pitanje broj: #140233

    Imam 33 godine. Posle jakih bolova u predelu želuca, iz hitne pomoći sam upućena na interno odeljenje. a zatim kod gastroenterologa. Urađen je ultrazvuk i nalaz je sledeći: jetra homogene ehostrukture, normalne veličine, nema dilatacije hepatičnih vena niti žučnih puteva. Žučna kesa normalne debljine zida, presavijena, sa kalkusom promera oko 14 mm. Pankreas homogen, slezina uredne morfološke strukture i veličine. Bubrezi normalne veličine i debljine parenhima, bez dilatacija. Abdominalna aorta normalnih dimenzija, crevne vijuge normalne peristaltike, Želudac distendiran sa sadržajem u lumenu. Zatim sam upućena na hirurgiju gde je urađen rendgen, ali doktor nije rekao ništa konkretno što se žuči tiče, osim da se to hirurški otklanja ali otom potom. Trebam li operisati žučnu kesu? Do sada sam imala tri izuzetno bolna napada.

    Odgovoreno: 14. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Kad se nekome posle perioda jakih bolova u trbuhu ustanovi postojanje kalkuloze žučne kesice ("žučni napad"), tu je najbolje rešenje uraditi operaciju i obolelu žučnu kesicu zajedno s kamenom ukloniti. Nemojte se mnogo zavaravati da se ovo neće ponoviti, a moguće su komplikacije (zagnojavanje, oboljenje pankreasa i dr.) koje treba svakako izbeći.