1. Hronični gastritis, refluksni ezofagitis, gastroskopija

    Pitanje broj: #140317

    Već duže vreme imam probleme za želucem i žučnom kesom. Sve je počelo sa povraćanjem. Posle injekcije Ranisana u hitnoj pomoći, povraćanje se smirilo. To se desilo pre 9 meseci. Pre 10 ili 11 meseci sam ostavio pušenje. Živim prilično zdravo, konzumiram alkohol umereno. Volim masnu hranu, ali ne jedem bureke, fast food, pljeskavice i slično. Radim u firmi, posao nije preterano stresan. Mislim da su problemi nastali usled iritacije zbog povraćanja tokom cele noći. Nekoliko dana nakon toga sam imao probleme sa mučninom i bolovima u grudima. Krvna slika je pokazala povišene direktne i ukupne bilirubine. Testovi na bakterije i parazite u stolici su uredni. Nemam helicobacter. Rezultate najnovijih pregleda sam poslao u vidu slike. To je bilo pre mesec dana, a pre neki dan je bila kontrola. Rečeno mi je da je prisutan mulj u žučnoj kesi, ali to se sredilo terapijom i strogom dijetom. Želudac me i dalje boli, ali su mi doktori rekli da se mogu vratiti na uobičajenu ishranu. Za želudac pijem Nolpazu i Gastroperidon, a za žuč Rowachol. Rađen je gastroskopski pregled. Dijagnoza je gastritis chronica, reflux oesophagitis. Posle terapije Nolpazom, Gastroperidonom i Rowacholom, stanje se poboljšalo. Ipak, sada imam osećaj vrućine u licu nakon jela, uz drhtavicu i neprijatan zadah. Ujutro imam osećaj težine u želucu sa mučninom. Šta je Vaš predlog? Na kontroli mi je rečeno da je stanje bolje, da želudac sada vari, jer sam poceo da osećam i glad, koju nisam osećao ranije. Nagovestili su da postoji mogućnost ponovne iritacije želuca. Predlog je da jedem što češće. Šta Vi mislite, potreban mi je savet specijaliste gastroenterologa?

    Odgovoreno: 18. 09. 2015.
    • Poštovani,
      Sudeći po tekstu i prilogu koji ste poslali, Vama je ustanovljen hronični gastritis i data uobičajena terapija. Jedino ne vidim da li su odredjivani i Helicobacter pylori i preduzeto nešto u tom smislu. Budite istrajni u dijetnom režimu i predloženoj terapiji, koja će se eventualno menjati u skladu s nalazom, subjektivnim tegobama i objektivnim nalazom.  Što se tiče "peska" u žučnoj kesici, to bi valjalo proveriti još nekim ultrazvučnim pregledom. Ukoliko se jave konkrementi u žučnoj kesici, to je obično trajni problem i po pravilu vodi, obično posle neke bilijarne kolike ("žučnog napada"), operaciji. Tokom operacije se uklanja žučna kesica.