1. GERB, klizajuća hiatus hernija sa hroničnim gastritisom

    Pitanje broj: #143580

    Postavljena mi je dijagnoza: GERB tip A (la), sliding hernia i gastritis chronica. Terapija: Controloc 40mg 2x1 šest nedelja, Kreon 10 000 2x1. Ultrazvuk abdomena je ok, sem što u žuči ima nešto peska. I pre dijagnoze sam usled tegoba, koje su se pojavile pre par meseci pa lagano progredirale, prešla na dijetu bez mleka i mlečnih proizvoda, kafe, alkohola, začinjene hrane (odjednom mi je zasmetala). Takođe sam smanjila unos šećera. Nisam gojazna, nisam ni mršava, ne pušim, ne pijem. Radim par tehnika za spuštanje želuca izjutra sa toplom vodom, disanjem, kao i samomasažu. Interesuje me da li je klizeća hernija izlečiva? Postoji li neko prosečno vreme za to ako se pridržavam terapije i dijete, uz smanjenje stresa ? Pitam između ostalog zato što planiramo potomstvo u nekom narednom periodu.

    Odgovoreno: 20. 01. 2016.
    • Poštovana,
      Hijatusna hernija nije izlečiva na način kako vi to verovatno očekujete, a planirana trudnoća je sigurno neće smanjiti, naprotiv. Jednostavno je taj otvor na dijfragmi kroz koji jednjak ulazi u želudac postao nekako malo "labaviji" i dopušta da deo želuca klizne nagore ka jednjaku. Vremenom će ta mogućnost biti sve veća, što medjutim ne znači da će i Vaše smetnje biti veće. Važno je da se ne gojite, ne podižete teške terete (dizanje tegova npr.) , da ne nosite tesnu odeću (korzet npr) , da sa punim želucem ne legnete da spavate. Drugim rečima da ne provocirate smetnje. To su tzv. nemedikamentne mere. Ostala terapija koju pominjete je uobičajena. Često se desi da kad se vremenom hernija poveća (od veličine oraha na veličinu jajeta i više) da se subj. smetnje čak smanje. U vrlo retkim slučajevima potrebna je i hirurška korekcija. Ipak, ne brinite mnogo.