1. Hiatus hernija i peptički ezofagitis, nalaz gastroskopije

    Pitanje broj: #143143

    Nalaz ezofagogastroduodenoskopije: postbulbarni deo duodenuma i bulbus b.o. Pilorus zjapi. Sluzokoža želuca fokalno hiperemična, bez tumora i ulceracija. Prisutna hijatalna hernija, hijatus na 41cm a ora serrata na 37cm od prednjih zuba. U jednjaku peptički ezofagitis, gradus A. Možete li mi dati objašnjenje u vezi ovog nalaza mog gastroenterologa, koji mi je šturo objasnio da to nije opasno. O čemu se zapravo ovde radi?

    Odgovoreno: 05. 01. 2016.
    • Poštovani,
      Po opisu imate gastritis i ezofagitis (najverovatnije refluksni, tzv. GERB) i uz to i hijatusnu herniju (klizajuću kilu želuca).
      Ovo je sasvim dovoljno da imate dosta tegoba. Terapija ovih stanja je vrlo uspešna i nju bi trebalo da predloži upravo onaj lekar (endoskopista) koji je i postavio dijagnozu.
      Sastoji se od medikamentnih i nemedikamentnih mera. To znači od promene životnih navika i od uzimanja lekova, obično iz grupe IPP, prokinetika i antacida.
      Porazgovarajte s vašim lekarom da vam isplanira lečenje i kontrole.