1. Hronični gastritis, podrigivanje, nalaz gastroskopije

    Pitanje broj: #139827

    Imam 25 godina. Pre dve nedelje, urađena mi je gastroskopija zbog stalnog podrigivanja, nelagode u grudima pri gutanju. Nalaz gastroskopije: jednjak, peristaltika i sluzokoža uredni, želudac: kardija prolazna labava, peristaltika želuca pravilna, u lumenu osrednja količina kiselog sadržaja, sluzokoža antruma sa hiperemijom i nodularnim aspektom kao i donji deo korpusa, dok je fundus bez promena, angulus pravilan, pilorus prolazan pravilan, bulbus duodenuma i postbulbarni D2 deo bez promena. Dijagnoza: gastritis chronica nodularis. Biopsija i serološki test iz krvi su negativni na helikobakter pylori. Ultrazvučni pregled abdomena i krvna slika uredni. Terapija: Controloc od 40mg 1x dnevno, zatim od 20mg jednom dnevno pola sata pre doručka. Kontrola je zakazana za mesec dana. Brine me taj nodularni izgled sluznice. Da li je terapija odgovarajuća, da li trebam držati dijetu? Treba li ponavljati gastroskopiju?

    Odgovoreno: 02. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Ne bi treball da brinete zbog opisa gastroskopije. Terapija je sasvim primerena nalazu. Što se tiče dijete, uzimajte manje obroke i ne ležite uveče sa punim želucem. Raznovrsna ishrana, bez alkohola, pa i kofeina. Ukoliko se budete dobro osećali, o nekoj endoskopskojh kontroli razmišljajte tek mnogo kasnije.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #139827