1. Kolonoskopija, biopsija i patohistološki nalaz polipa kolona

    Pitanje broj: #141246

    Rađena je totalna kolonoskopija, u skoro svim segmentima su pristutni diverikularni otvori, bez znakova za divertikulitis kao i polipi. Ukupno je nađeno 10 polipa, koji su sesilni, pedunkularni i širokobrazni (promera oko 25mm). Uklonjeni su i poslati na biopsiju. Rezultat kliničko patološkog pregleda: adenoma tubulovillosum coli cum dysplasia gradus II. Molim Vas za detaljno pojašnjenje. Da li postoji razlog za strah i za karcionom?

    Odgovoreno: 23. 10. 2015.
    • Poštovani,
      Divertikuloza kolona, pogotovo bez znakova divertikulitisa obično nije neki značajniji problem. Ali ono drugo, brojni tubulovilozni polipi s displazijom II stepena su svakako razlog za brigu i dalje efikasno lečenje koje neizostavno treba sprovesti. Šta će sve biti potrebno da se uradi, kakve intervencije, kad i drugi detalji, dogovorite se s vašim doktorom (odnosno doktorima). Greške u proceni i pristupu treba svakako izbeći.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #141246

    • Postovani, Od 1915 godine radim kolonoskopiju na 6 meseci, zatim dve kolonoskopije na jednu godinu, a zadnju kolonoskopiju uradio sam 1.aprila 2022 godine nakon 15 meseci i pronadjena mi je u transverzumu polipoidna promena vretenastog izgleda 15,5 mm dijametra šire baze. Uzrta biopsija. Za koji vremenski period moze da se pojavi polip ove velicine ili nije uocen na prethodnim kolonoskopijama i vasa procena, dijagnoze Pozdrav