1. dr Nataša Stefanović Stoimenov migrenozni napad pred intervenciju

    Pitanje broj: #126305

    Poštovani, nedavno sam operisana laparoskopski, u pitanju je ginekološka intervencija. Ovo mi je druga laparo operacija. U prethodne četiri godine sam imala četiri operacije i svaki put odlično podnela anesteziju. Međutim, ovoga puta sam je podnela katastrofalno. Iako sam navela lekaru, u anesteziju sam uvedena pod migrenom koja je trajala čitav dan pre operacije i lekove nisam smela da koristim. Probduila sam se ukočena, modra, modrih usana, nepomičnih nogu i odmah imala mučnine. Da li je moguće da sam anesteziju loše podnela zbog migrene i jakog bola? Hvala na odgovoru, srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 27. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Migrena predstavlja posebno stanje organizma i praćena je prilično velikom osetljivošću centralnog nervnog sistema. Lekovi koji se koriste tokom opšte anestezije deluju na centralni nervni sistem. A kako ste vi u operativni zahvat ušli pod migrenom dejstvo lekova na centralni nervni sistem tokom opšte anestezije je bilo drugačije i shodno tome imali ste lošu reakciju posle budjenja iz opšte anestezije. Ukoliko se desi opet ista situacija, da dobijete migrenozni napad pred neku sledeću intervenciju, treba razmišljati o odlaganju iste, dok simtomi migrene ne povuku.