1. Reaktivacija CMV

    Pitanje broj: #161237

    2004 godine mi je ustanovljena CMV infekcija. Od tada, virus se povremeno aktivira, izaziva umor, blagu malaksalost, neraspoloženje. To stanje traje i do dve nedelje, pa i duže. Obično mu prethodi upala grla, herpes na nosu, upala pluća (koje imam jednom do dva puta godišnje). Zanima me kako mogu preduprediti to stanje i lakše ga preboleti?

    Odgovoreno: 27. 02. 2019.
    • Nema naučnih dokaza da se nekim lekovima to može postići (sprečiti reaktivacija CMV-a), no, trebalo bi znati da se reaktivacija CMV dokazuje CMV DNK PCR testom ( dokaz viremije ), što se uglavnom kod nas ne primenjuje, tako da ja ovde izražavam sumnju da vi uopšte imate reaktivaciju CMV.