1. Trag ujeda komarca- otok krpelja kod deteta

    Pitanje broj: #147844

    Poštovani, unaprijed se izvinjavam za eventualne greške. Mojoj djevojčici od 1,5 godina se sredinom 6. Mjeseca pojavio trag ujeda kao od komarca, medjutim, nije prolazio nego je prerastao u oblik sa bijelim i crvenim krugom (tipično za krpelja, kojeg nismo primjetili). Otišli smo pedijatrici i propisala je hemomycin 5 dana i antibiotsku kremu uz napomenu da ukoliko ne prodje, dodjemo ponovo. Opšte stanje djevojčice je sve vrijeme dobro. Po prijemu terapije crvenilo se povuklo. 10 dana smo bili mirni, a onda se crvenilo iznenada vratilo na istom mjestu u većem obimu, elisa test utvrdjuje igg antitjela na borrelia burrgorferi pozitivna (tv=0, 98), igm antitjela specifične antigene negativan. Ks je dobra i samo propisuju fenistil gel bez antibiotika i dozvoljavaju odlazak na more. Kako se crvenilo ne povlači, na moru odlazimo pedijatru koji propisuje 14 dana amoxiclav. Peti dan od pocetka druge terapije crvenilo se potpuno povuklo. Generalno, sve vrijeme je bila dobra, fino spavala i igrala se, samo je par dana odbijala hranu. Sa završetkom terapije vratio se apetit. Trudila sam se da joj dajem što više lgg jogurta i uvijek uz antibiotike dajem i probiotik. Po završetku terapije svaki dan (već tri dana za redom) djetetu se na vratu ili iza uha ili na ramenu u kratkom periodu javljaju osipi (kao alergijska reakcija, koprivnjača) koji traju 15ak min, maksimalno pola sata i povuku se. Do sada dijete nije bilo alergicno, niti smo uvodili išta novo od hrane (sve je već probala, i dobro reagovala, a nadstojimo da se što zdravije hranimo), a nije bila izložena ni nekim hemikalijama ni novim materijalima. Da nije istorije sa boreliozom, ne bih pridavala pažnju ovim osipima. Molim Vas da mi kažete, da li ovi osipi mogu biti posljedica zaraze i da li dijete ponovo voditi na neko testiranje i koje. Drugo pitanje se odnosi na vakcine. Naime, trebalo je da primi četvrtu revakcinaciju pentaxima. Da li je bezbjedno da to uradimo ili treba sačekati neko vrijeme i koliko. Takodje jos nismo primili ni mmr, a bilo je u planu za ovo ljeto. Unaprijed hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 21. 01. 2019.
    • Kod dece mlađe od 8 godina eythema migarns se leči amoksicilinom, azitromicin nije preporučljiv. Nepropisno lečena erythema migrans (prvi stadijum Lajmske bolesti), može da se u toj ranoj invazivnoj fazi, javi na raznim mestima po koži, udaljenim od mesta uboda;  ako se serološki, u referentnoj laboratoriji,  dokaže infekcija potrebno je sprovesti propisno lečenje, kod male dece amiksicilinom 50mg/kg telesne težine, dnevno, podeljeno u tri doze, tokom 14-21 dan.