1. Lečenje čestih upala pluća uzrokovanih mikoplazmom

    Pitanje broj: #161290

    Već 5 godina se mučim sa učestalim upalama pluća. Pre 3 godine su mi u Institutu u Sremskoj Kamenici uradili virusološke analize i u nalazu su povišeni IgG na Mikoplazmu pneumoniju i Hlamidiju pneumoniju. Doktorka mi je protumačila da su to mikrobi koji se ne mogu potpuno izlečiti i da se vraćaju. Trenutno se lečim ponovo od upale, još jednu dozi Fromilid Una pijem, ali i posle dve nedelje sam još uvek umorna, slabijeg apetita. Imate li savet za neki vid borbe protiv Mikoplazme i Hlamidije, odnosno njihovog recidiva?

    Odgovoreno: 09. 03. 2019.
    • Oba mikroorganizma se lako stiču i svi imamo igG antitela, tako da to više nema veze sa vašim upalama pluća, možda su te dve bakterije imale nekada ranije. Klinička slika, radiografski nalaz ponajviše ukazuju na vrstu pneumonije, a potvrda uzročnika najčešće nije neophodna. Empirijska terapija (Moksifloksacin) deluje na sve najznačajnije uzorčnike. Lek koji pijete je Klaritromicin, može da deluje, ali nije lek izbora. Izlečite će se. Neki oblici imunoloških poremećaja nose rizik od učestalih bakterijskih infekcija. Trebalo bi prekontrolisati krvnu sliku, možda i HIV antitela.