Poštovani doktore, Pre par dana sam se vratila sa putovanja po Peruu, gde sam između ostalog provela tri dana u Amazoniji (Tampobata). Tu sam zadobila 40-45 ujeda peščane muve (sand fly) koja potencijalno prenosi lajšmaniozu. Mesta ujeda su svbela i blago se gnojila prvih nekoliko dana, a sada su ostale male kraste koje polako prolaze. Medjutim, ono sto mene brine je da sam procitala da se prvi simptomi u slučaju zaraze javljaju tek nakon nekoliko meseci/godina. Da li postoji način da se nekim testom utvrdi postojanje zaraze iako ne postoje simptomi? Ne znam da li je moja briga osnovana. Unapred hvala, Milica

    Odgovoreno: 08. 05. 2024.
    • postoje kožna lejšmanijaza, visceralna i mukokotana  (ova druga i treća su nogo opasnija), a dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i mikrobioloških analiza, a kompetentna je infektivna klinika KCS