Poštovani dr Đorđe, Vi kažete da je dovoljno da prođe 6 nedelja za pouzdan test ag/at na HIV. Na internetu sam našla da je pouzdanost 99% nakon 6 nedelja, a 99.9% nakon 12 nedelja.

    Zanima me koliko može biti siguran negativan rezultat testom 4 generacije ag/at ako je napravljen 21 dana od mogućeg rizika (teoretskog)? Ako je antigen p24 moguće detektovati ovim testom već nakon 2-3 nedelje da li je onda potrebno ponavljati test? Pouzdanost testa nakon 4 nedelje je 95% (prema podacima na internetu). Da li je nakon 3 nedelje (21 dan) nekih 75% ?

    Hvala i pozdrav

    Odgovoreno: 10. 06. 2023.
    • jeste  4. generacija testova za dokazivanje  HIVAg i At osetljivija od raniih generacija, no ipak je sigurnije sačekati 6 nedelja, a za bržu procenu, kod nestrpljivih, se koristi HIVRNK(PCR testom), koi je pouzdan posle desetak dana