Poštovani doktore, Već godinu dana je na koksaki virus povišen titar CB4 1:1024, prema rezultatima sa Instituta Torlak. Titar je opao na 1:512, a onda je ponovo porastao na 1:1024. Tegobe koje imam su jako zamaranje čak i pri najmanjem fizičkom kretanju i bolovi i težina u grudima poput epidemijske pleurodinije. Kardiološki nalaz uredan, perikard ehogeniji, bez slobodne tečnosti. Pulmološki nalaz uredan. Prepisan mi je paracetamol i polivitaminska terapija. Analize su pokazale da sam ranije preležala i Epštajn-Bar virus i adeno virus. Kako mogu proveriti da li sam preležala i kovid i ako imam antitela da li su ona od infekcije ili vakcine, budući da sam primila dve doze Sinofarm vakcine pre godinu dana? Kako ojačati imunitet i izbaciti koksaki iz organizma? Da li postoji i dalje lek interferon koji je ranije pomagao u lečenju koksakija? Koji specijalista mi može pomoći, imunolog ili infektolog? Zaista se mučim, teško mi je i trudim se da pronađem neko rešenje. Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 20. 06. 2022.
    • Imate vrlo nespecifične simptome, budući da vam je nalaz na srcu normalan (nemate miokarditis), a što se tiče titra coxackie specifičnih antitela u IgG klasi, ona su samo znak da imate imunološk memoriju za taj virus, a odsustvo IgM coxackie specifičnih antitela govori protiv skorašnje reinfekcije (koja je moguća).Merene IgG antitela nma nikakav poseban klinički značaj i nemojte više da ih proveravate.Dve anti-covid vakcine pre godinu dana bi teško mogle da  i dalje održavaju nki titar sars-cov 2 specifičnih antitela, koja rutinskim testiranjem, nije moguće razlikovati od prirodno stečenog imuniteta. Ako ipak imate ta antitela zbog preležanog covid19, vaše bi tegobe mogle da budu "post covid sindrom". Ne postoji naučno dokazana efikasna antivirusna terapija za bilo koji od entrovirusa, uključujući i coxackie. Ni imunolog ni infktolog vam ne mogu naročito pomoći, a polivitaminska terapija je bogojavljanska vodica.Možda bi vam pomogao neki anksiolitik