Poštovani doktore,molim da mi odgovorite,da li mogu da pijem statin (roxera) pošto imam akutni hepatitis C koji sam dobila nakon koronarografije i stenta krajem decembra.Eho abdomena od 21. 02. uredan.PCR od 15 03 9940. AST 32 ALT 61 (11 05)Imam povišen holesterol ,kardiolog me uputio da pitam infektologa.Drugo pitanje je koje analize da uradim da bih znala da li je infekcija prešla u hroničnu.Hvala vam!

    Odgovoreno: 01. 06. 2022.
    • Akutni C hepatitis kod oko 10-20% inficiranih može spontano d se sanira i izleči, a ostali imaju hronični hepatitis. Danas se prporučuje lečenje svih akutnih C hepatitisa, npr. pangenotipskom kombinacijom sofosbuvir-velpatafir, tokom 12 nedejla.Cilj je da HCVRNK PCR bude nula