Поштовани, хронични хепатитис Б ми је дијагностикован 2004.г. Закључно са 2009.г. сам користио многе терапије које нису дале резултата тако да сам као последње решење почео да користим Viread-Tenofovir (TDF) у оквиру клиничке-научне студије, а преко Инфективне клинике на ВМА, почев од децембра 2010.г. Врло брзо, током 2011.г. PCR HBV DNA је био негативан, тако и остао до дана данашњег.

    По завршетку студије половином 2014.г. сам наставио да користим терапију преко војног здравственог осигурања. Према речима мог лекара, негативан сам, што је и разумљиво захваљујући терапији коју морам користити БЕЗ ПРЕКИДАЊА. Како год, због актуелне ситуације са вирусом короне, мој лекар је извесно време одсутан због обавеза у некој од Ковид болница. Недавно сам био на редовну контролу, где ми је лекар који ме је примио оставио без терапије и контроле, говорећи: "Ви сте излечени, немојте више долазити на контролу." У извештају није констатовао наставак терапије што је у супротности са речима мог лекара са ким се не могу никако консултовати због одсуства.

    HBV маркери: HBsAg + (od. 03.09.2020.) +1597 iu/ml HBeAg - (od. 03.09.2020.) anti HBe - (od. 19.09.2018.) anti HBc + (od. 05.12.2016.)

    Моја питања су:

    1. Да ли је исправна одлука лекара тј. да ли је уобичајена пракса да се пацијенту са хроничним обликом хепатитиса Б који је бар 10 година негативан на PCR тесту уопште прекине дугогодишња терапија и контрола ?
    2. На основу горе изнетог да ли је моје здравствено стање повољно како бих покушао да живим без терапије ?

    Одговор ми је потребан у саветодавне сврхе како бих предузео даље кораке ! Хвала !