Poštovanje... Mojoj sestri je otkrivena ehinokokna cista na jetri 25x22 mm... Radila par puta serologiju na ehinokok u granicama normale... Ali ima druge probleme zatvor ne mokri ili veoma malo u toku dana... Bila kod gastroenterologa hirurga itd... Poslednji put bila kod gepatologa i ta doktorka preporučila lečenje infektologa... Da li imate iskustva sa ovom parazitnom cistom i kako bi moglo da se dodje do vas... Javljam se iz Vranja

    Odgovoreno: 25. 01. 2022.
    • ja sam penzioner, tako da više nemam pacijente, a ehinokokusna cista te veličine, nije za operaciju; ali negativna serologija postvlja  pitanje da li je cista baš te etiologije. Lečene se sprovodi perkutanom aspiracijom injekcijom(PAIR), plus albendzolom 400mg n 12h, za osobe teže od 60kg, a 15mg/kg dnevno za one s mane od 60,  podeleno u 2 doze, tokom 30 dana. Međutim, oligurija s ehinokokozom nije povezana. Labortorijske analiz bi ukazale na funkciju bubrega-ureja, kreatinin i GFR

Komentari na pitanje: #193749

    • Već sam postavljao pitanje u vezi ciste na jetri... Doktori su sumnjali na ehinokoknu cistu... Cista je 25x25 mm... A simptome koje ima nisu karakteristicni za ehinococus, nema bol mučnine povraćanje već žarenje na desnoj strani ispod rebara... Par puta radjena serologija, u granicama normale ali kažu da serologija nije pouzdana... Sad uradjen elisa test igg na ehinococus rezultat je 4,2 a referentna vrednost <10, znači da je i to normalno... Gledao sam na netu koje sve ciste na jetri postoje... Piše da postoji i policistična bolest jetre PDL i ko ima tu cistu na jetri verovatno ima i na bubrezima... Takodje ima problem sa mokrenjem ne mokri danima urea kreatinin u redu bešika u redu a negde ima zastoj urina... Pa me zanima mišljenje lekara i od kog lekara zatražiti pomoć...

    • Možete li da mi preporučite nekog vašeg kolegu infektologa... Može i u nekoj privatnoj poliklinici u Nišu jer ne mogu da nadjem na internetu...