Dobar dan. Zelim da pitam. Imam devojcicu od 2 godine i 5 meseci. Od 15 oktobra imala temperaturu. 25 biva pozz na covid. Bili u bolnici. Ustanovljen mononukleoza. Dete jos uvek vuce temperaturu. Pije pronison od 5 mg samo ujutru na svaki drugi dan. Jos nekih 8 dana ima da ga pije. Pa me sada zanima dal toliko dugo od mononukleoze biva temperatura.? Promenili rezim ishrane. Izbacili sva mleka i mlecne proizvode., zitarice, kvasac.

    Odgovoreno: 24. 11. 2021.
    • Vrlo je konfuzno vaše pismo. Izgleda kao da dete ima istovremeno covid19 i infektivnu mononukleozu, što je nemoguće. Simptomatska infekcija s EBV, uzročnikom infektivne mononukleoze je vrlo retka u tom uzrastu, infekcija do 5. godine uglavnom protiče subklinički (infektivna mononukloza je prevshodno bolest školske dece i tinejdžera). Nema nikakvih naučnih dokaza da režim ishrane ima ikakvog uticaja na ozdravljenje od infektivne mononukleoze, osim možda ako kliničkom slikom dominira hepatitis. Pronizon se kratko daje u slučaju teže kliničke slike infektivne mononukleoze (otežano disanje zbog uvećanja limfoidnog tkiva u nazofaringsu npr). Bolest svakako spontano prolazi posle nekoliko nedelja.