Dobar dan doktore, zivim na selu, i juče kada sam unosio drva u kuću izgleda da je neki trn od bagrena pao na zemlju, i od tolikog prostora ja bas nagazim na njega, ubod na nozi nije po mom mišljenju dubok, nije bilo potrebe da se iglom vati trn jer je bio onako veći i samo sam lagano povukao, a on nije ceo usao a to je sve bilo preko čarape, krvi nije bilo a na mestu uboda sami se vidi kao da je milimetar crn odmah sam stavio hidrogen, celo područlje, sam obrisao alkoholom. Nisam primio tetanus, a nisam u mogućnosti da odem do lekara da sada primim. Zanima me doktore da li je moguće da ukoliko ne primim u roku od 48 sati vakcinu a posle toga se pojave neki simptomi da li postoji neka šansa za preživljavanjem. Inace imam 22 godine. Pozdrav.

    Odgovoreno: 08. 11. 2021.
    • ako niste ranije u životu vakcinisani, morate primite 3 doze vakcine, prvu odmah, drugu za mesec dana, a treću za godinu dana.ko jste vakcinisani kao dete (Di-Te-Per), 0onda j dovoljna jedna doza. Vrlo retko se tetanus javlja kod mladih ljudi u 21. veku, to je mahom bolest staraca. Preživećete