Poštovani doktore, da li antibiotici kao što su Panklav, Hemomicin itd, koje je doktorka prepisala mom rođaku koji ima Covid 19 mogu da dobrinesu njegovom brzem ozdravljenju, ili to samo lekari rutinski prepisuju. Čitajući na internetu se moze videti da striktnog leka provit Covida 19 nema pa me zanima kakav onda efekat imaju ovi antibiotici. Takođe bih Vas pitao da li su vitamini D, B, cink dobri u borbi protiv infekcije Covida 19 kao što se svugde moze procitati, ili je borba protiv virusa vise prepuštane nasem organizmu. Takođe bih molio za neki savet kako se trebaju ponaši usobe zaražene Covidom koje jos uvek imaju blažu kliničku sliku da se stanje ne bi pogoršalo. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 25. 10. 2021.
    • Antibiotice se, po svemu sudeći, rutinski prepisuju pacijteima obolelim od covid19, a u relevantnim vodičima dobre prakse se preporučuje da se daju samo inima koji imaju pnumoniju, za koju se sumnja da je bakterijska. Za vitamine i cink nema dokaza da s korisni u lečenju. Za sada u covid ambulantama imaju favipiravir, antivirusni lek, koi ima povoljno delovanje na tok bolesti, ali sam oko se započne prvih nekoliko dana od prvih simptoma