78 star 178 cm 50 kg . E.. histolytica utvrdjena pa demantovqna pa ponovo dokazana 1970. Lecen 5 puta uglavnom jednim lekom ( entronon, metronidazol). Bolovao razne bolesti posle toga( gastritis cronica atrofica, colitis cronica ulcerosa, eozin 25%, urticaria) lambliasis, Distonia neurovegetativa cesto povracanje, trovanje,,paresis facialis, hemiaparesis lat.dex. dicreta, EKG Sinus bradikardia 47 minPolyneuropathia causa ignota,Aca Igm 85 (ref do 20)Complement C3 nizak o,638 ( ref. 0.90-1.8) red blood cells anisocytosis,Pozitivan reuma faktor (17.4 (ref o,oo-15)Urinary retention, hemophtysis unkown cause,visoka amilaza (180 reff 100) visoka lipaza,,ciste na bubrezima, visok kreatinin 13, 166 ref(100) mikroishemijske promene na mozgu, vena cubiti nema protoka.., cetiri puta urinary rtention..... Nalaz krvi 24.01.2018 : HGB 158 ,WBC 6.4 . Platelits 177 MPV 8.7 RBC 4.79 HCT 0.459 ,MCV 96 MCH 33,MCHC 344,RDW11,2 Neutrophiles 5.15odnodosno citavih 80,47% lymphocites 0.69 odnosno svega 10.78 % u leuko formuli, Monocites 0.46 ,eosinophiles 0,03 , basophiles 0,01.,hemoglobim 139, hematok o.42. RBC 4.3, A 26.04.2019 hemoglobin 139, hematok.0.42,Rbc 4.3MCV 96, MCH 32, MCHC 335,RDW 12,9 WBC 3,3Platelets 116,MPV 11,0, Neuthrophils 1.7lymphocites 1.1monocites 0.3 Eosinophiles 0.1 basophiles o.00 Consultants report Throbmocytopenia? Drugs? Hypersplenism? Virus? Autoimune?. Alcohol U zadnje vrijeme osecam izuzetnu slabost, nesvesticu, svkog momenta mi se cini da cu izgubiti svest. Onda posle nekog vremena ali kratki period osecam se solidno. u nivou svoje generacije. ali to traje kratko. Osecam tup bol ispod desnog rebarnog luka i kao da nesto treperi, klokoce, hrce. Pitanje : Gdje mogu obaviti pregled najsavremenijom metodom radi utvrdivanja ili iskljucenja E.Histolytica-e posto pretpostavljam da je se nikada i nisam otarasio. Pogotovo sto clanovi moje porodice imaju slicne probleme nepoznatog uzroka (tumefakt, cista u mediastinumu.Seroloska metoda mozda je upitna radi umanjenog imuniteta (nizak complemnt C3), najcesce niski leikociti, pozitivan reuma faktor , Sjedrenov sindrom ... Zahvaljujem.

    Odgovoreno: 25. 10. 2021.
    • E.. histolytica  izaziv hronični dijarealni sindrom, tipa kolitisa, pa ako to nemate,nema nikakvog razloga tragati za tom protozoom. Vaši hematološki pokazarelji su vrlo blago poremećeni, leukopenija i trombocitopenija, Vaši neurološki znaci su znaćajniji. diskretna hemipareza iz mikroishemijske promene u mozgu, ukazuju na generalizovanu arteeriosklerozu, te bi trebalo uraditi ehosonografski pregled krvnih sudova vrata i shodno tome primeniti antiagregacionu twrapiju(aspirin), možda i antikoagulacionu,   statine. Bol pod desnm rebarnim lukom može biti zbog kalkuloze žučne kese, a urianarna retenca zbog benignog uvećanja prostate-potrebno je ssvakako isključiti mlignitet prostate. Ehosonografija abdomena i male karlice vam je potrebni.

Komentari na pitanje: #189996

    • Postovani dr. Jevtovicu Veoma sam vam zahvalan na azurnosti. Retki su danas tako savesi i odgovorni ljudi. Sto se tice vasih preporuka na sta treba obratiti paznju i sta je potrebo raditi zelio bih vas upoznati da Vas verovatno u mom prethodnom opisu problematike nisam ni blizu mogao upoznati sa punom problematikom mog zdravstvenog stanja. Mada i ovo sto sam vam naveo nije malo. Mozda niste primetili da sam doduse ovdje samo jednom pomenuo "hemophtisis unknown reason". Ustvari sam imao krvarenje nepoznatog porekla cetiri puta, pa mi je doktor svjetovao da prekinem sa razredjivanjem krvi odnosno prekinem upotrebu aspirina. Rece mi vec imas niske trombocite, produzeno protrombijsko vreme i cetverostruko krvarenje nepoznatog porekla. Veci rizik bi mogao biti sa upotrebom nego izostankom aspirina. Mozda niste primetili da sam naveo "colitis cronica ulcerosa" kao i "gastritis cronica atrofica " sto mozda ukazuje da najveci problemi dolaze iz i od stomaka. Prosli put sam zaboravio da navedem i candidu albicans.Zbog toga sam bio zainteresovan za najsavremeniju metodu dokazivanja E. histolyticekao naprimer PCR in real time kao naprimer :Detention of E. histolytica DNA in the S A L I V A of Amoebic Liver Abscess Patient who........."ili "Detention of excretory E.histolytica DNA in the U R I N E ......" zbog toga sto je moguce da i moja okolina ima iste, sprvenstveno stomacne probleme kao i ja. Jos nekoliko poznanika su mi rekli da, otkako im je nadjen navedeni parazit nikako ne mogu da se oporave iako su navodno eliminisali navedenog nametnika. Ako se moze doci do ovako savremenih metoda dijagnosticiranja to bi bilo dobro. Ako ne, onda cemo morati u inostranstvo. Jer evo bas danas na internetu vidjeh strucni rad "Urticaria in amebiasis" od naseg autora Ristica L. (mozda ste ga vi i poznavali) koji kaze da je incidencija amebijaze u Srbiji oko 1959 godini kada je ovaj rad objavljen u "Acta Medica Jugoslavica" iznosio 25%. Mozda je to stamparska greska a ako je i 2,5% to je zabrinjavajuce, Nisam uspio pronaci podatak koliko je slucajeva otkriveno u posljednjih 5 godina. ali izgleda da domace zdravstvo nije poklonilo dovoljne paznje ovom problemu. Kao da svi bexe od njega. Zahvaljujem jos jednom.