Поштовани, Моја ћерка има 18 година, прележала је ковид прошлог лета, пре месец дана антитела око 240 (више од 50 позитивно) и примила пре скоро 3 недеље прву дозу Фајзера. Требало би да прими другу дозу за пар дана. Међутум, пре 7 дана је била у блиском контакту (пољубац) са дечаком коме је пет дана касније дијагностификована мононуклеоза. Знамо да је период инкубације за мононуклеозу 4 - 6 недеља. Да ли је разумно да сачека са другом дозом вакције док не будемо сигурни да није заражена? Видели смо да постоји тест: EPSTEIN-BARR EBNA-1 IgG At (EBV ), EPSTEIN-BARR CA IgG At (EBV) и EPSTEIN-BARR CA IgM At (EBV). Има ли смисла и када да се тестира, без обзира на изостанак симптома? Наравно ако добије симптоме, ићи ће код лекара. У овом тренутку нас брине то одлагање друге дозе вакције, иако је она релативно заштићена прележавањем болести и једном дозом. Хвала унапред на одговору.

    Odgovoreno: 12. 10. 2021.
    • Nema smisla testirati se, a oko 80% ljudi stkne EBV do 5 godine života, a ostli u uzrstu tinejdžera( "kissing disease"). Vakciancija se ne preporučuje samo onima koji imaju simptome neke infekcije.Vaša ćerka je, prema tome, EBV mogla da stekne  i mnogo pre ovog poljupca