Postovani prof Jevtovic, imao bi pitanje za vas. Imam 35 god. Naime, u poslednju godinu dana iznenada se javi 2-3 tecne stolice, zatim mucnina i povracanje max 2 puta, dok se proljev zadrzi dan dva. Ne bude temperature. Sve skupa traje nekad dan neka dva. Proljev je u pocetku kasast kasnije vodenast. Nema primjese sluzi, krvi. To se u poslednjih godina dana desilo 3 puta. Posljednji put radio nalaze krvi, sve uredno osim CRP koji je bio 14. Radio stolicu na Roto i Adeno viruse negativni. Uzv uredan. Koprokultura negativna. Nevezano za ovo radio sam i gastroskopiju koja je osim manje erozije u jednjaku uredna, bez prisustva Helicob. Zasto se ovo desava, ne mogu da povezem ni sa odredjenom hranom. Imam dvoje dece kuci, jedno vrticko, drugo skolsko, ali oni su bez simptoma kao i supruga. Prije 2 god meni odstranjeno slepo crevo ako ima kakve bez . Ima li nacina da otkrijem zbog cega se desava, ili je jednostavno u pitanju odredjen virus, patogen koji se vraca i izazove proljev i povracanje. Inace, vakcinisan i revakcisan Pfizerom. Hvala vam unapred

    Odgovoreno: 01. 10. 2021.
    • Te epizode ne liče na neku  klsičnu infektivnu bolest, ali dolazi u obzir "small intestinal bacterial overgrowth syndrome"(SIBO), posebno ako imate i gasove tada i osećaj nadutosti; u prilogu  je poglavlje iz udžbenika. Empirijska terapija rifaximin-om, 3x2 tbl dnevno, tokom nekolikodana(kod nas su na raspolaganju tbl od 200mg), koji je  crevni antiseptik( ne resorbuje se) možda dolsazi u obzir