Postovani profesore, zanima me taj koksaki virus tip A. Jer sam pio vodu iz iste case sa osobom koja je imala par dana pre toga "hand foot and mouth disease". Znaci osoba je u tom trenutku imala afte u ustima a osip po rukama i nogama je prošao. U pitanju je drugar od 25god, ja sam zakljucio da je ta bolest bila u pitanju, skoro sam zavrsio medicinu. Moze li taj koksaki A izazvati simtpome slicne gripu sa glavoboljom, subfebrilnoscu, itd?(meni su se javili par dana nakon) ili izaziva iskljucivo "hand foot and mouth disease"? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 24. 09. 2021.
    • Virus se nalazi u stolici i infekcija je fekalno-oralnog tipa. Malo je verovatno preko čaše, ali nije nemoguće. Izaziva širok spektar kliničkih manifestacija, od kijavice do miokarditisa i meningitisa/meningoencefalitisa, polio-like bolesti itd. Može i na grip da liči.